Nadarzyn
Wójt Nadarzyna, Dariusz Zwoliński poinformował o znaczącej inwestycji w granicach gminy:
„Mamy TO! Firma Jaromino Martines POLSKA S.A. zdecydowała się na inwestycję w Gminie Nadarzyn. Jest to pierwsza tego typu próba stworzenia Marketu typu SUPER PREMIUM. W założeniu nowoczesne sklepy sieciowe powstaną w budynkach zabytkowych, które utraciły swoją świetność. Działalność handlowa pozwoli na ich odrestaurowanie, a także będzie dawała im możliwość pełnienia ważnych funkcji społecznych.

Nasz samorząd zdecydował się wydzierżawić na 30 -lat Młochowski Pałac i część terenu parku pod niezbędny do tej inwestycji parking. Jaromino Martines za ponad 25 mln złotych wyremontuje nasz piękny zabytkowy pałac, a mieszkańcy Naszej Gminy zyskają tak potrzebny w tej części gminy supermarket”.
Piastów
Tutaj o ważnych konsultacjach społecznych poinformował Mirek Ganiec, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Piastowie:
„Burmistrz we współpracy z Radą Mniejszą w Piastowie rozpoczęli konsultacje społeczne, związane z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestronniejszego dla obszaru "Piastów-Rondo". W Piastowie brakuje cennej przestrzeni, dlatego magistrat sięgnął po innowacyjne rozwiązania bardziej wydajnego zagospodarowania tego obszaru, położonego w samym centrum miasta, otwierając się na propozycję mieszkańców i inwestorów.
Już pierwszego dnia konsultacji pojawiło się kilka interesujących propozycji, które przedstawiamy poniżej. Konsultacje trwają do końca dnia dzisiejszego. Jeśli macie Państwo dodatkowe pomysły na zagospodarowanie terenu ronda objętego planem, prosimy zgłaszać je osobiście na środku ronda.
Propozycje:
1) McDonalds zaproponował uruchomienie drugiej placówki w mieście, z pierwszym na świecie okrężnym McDrive – czyli zamawiasz w okienku, a potem objeżdżasz powoli rondo dookoła i w kolejnych okienkach płacisz i odbierasz zamówienie. Super wygodna opcja.

2) Na możliwości zmian szybko zareagował deweloper PanAntoni, którego prezes (Pan Antoni) rzekł: „Nie marnujemy takich okazji. To doskonała lokalizacja z wyśmienitą komunikacją, bowiem z której strony nie nadjedzie zagubiona ciężarówka, to zawsze trafi do naszego magazynu. Wszystkie nawigacje prowadzą na rondo."
Obiekt, choć stosunkowo niewielki, ma perspektywy rozbudowy wzwyż, co daje szansę na znaczące zwiększenie wpływów budżetowych miasta z podatku od nieruchomości.

3) Towarzystwo „Nasz Parowóz – Wspólnota Szerokotorowa” zaproponowało, by teren ronda przeznaczyć na cele społeczne i posadowić tam pomnik. Będzie to pomnik parowozu, który upamiętni ustawienie w mieście innego parowozu.
Powyższa inicjatywa nie spotkała się z przychylnością grupy działaczy organizacji PiS (Pieszo i Samochodem), którzy stwierdzili, że na rondzie i tak nic nie widać przez krzaczki, więc najlepiej wszystko wyciąć i zalać równo asfaltem. Nadnaczelnika ds. inwestycji wszelakich aż zamurowało.

4) Sieć Biedronka zadeklarowała gotowość otwarcia tu trzeciego już sklepu przy ul. Warszawskiej i jednocześnie czwartego po północnej stronie miasta.
Mieszkańcy południowej strony miasta zapowiedzieli oprotestowanie projektu, proponując, by rondo wraz z Biedronką przenieść na stronę południową – np. w miejsce po Tesco.

Właściciel terenu po Tesco, czyli Castorama przystał częściowo na propozycję zamiany. Chciałby jednak, żeby rondo zostało tu, gdzie jest, bo już je polubili. Firma, dywersyfikując swoją działalność, chce uruchomić tu małą cukiernię Ciastorama.
PS. Będzie też kawa, nawet napisali na szyldzie, że jest express.

5) W ten spór i trudne negocjacje włączył się w roli negocjatora: Rafał Brzoska, który zaproponował, że najlepszym rozwiązaniem będzie… wiadomo co.

6) Grupa Rozbiegany Piastów postanowiła zmienić nazwę na Rozbiegane Rondo i już 30 lutego przyszłego roku zorganizuje tu Pierwszy Piastowski Maraton wokół ronda. Według wstępnych wyliczeń uczestnicy będą musieli przebiec 420 okrążeń (licząc po pasie zewnętrznym, nie wolno ścinać), by pokonać trasę maratonu.

7) Ambasady Wielkiej Brytanii oraz Irlandii zaproponowały, by na piastowskim rondzie zmienić organizację ruchu drogowego, wprowadzając ruch lewostronny. W okresie przejściowym ruch lewostronny dotyczyłby tylko pojazdów ciężarowych i autobusów.

Która propozycja przypadła Państwu do gustu? Konsultacje trwają do końca dzisiaj. Jeśli macie Państwo dodatkowe pomysły na zagospodarowanie terenu ronda objętego planem, to prosimy zgłaszać je osobiście: stając na środku ronda.”
Pruszków
O kontrowersyjnym projekcie w mieście poinformował Konrad Sipiera, radny powiatu pruszkowskiego.
„Nowe obowiązki dla mieszkańców powiatu! Przygotowywany jest nowy program „Kolorowy Powiat”, który niebawem zostanie poddany pod dyskusję Radzie Powiatu Pruszkowskiego. Zgodnie z jego założeniami, każdy mieszkaniec będzie zobowiązany do zasadzenia co najmniej 10 tulipanów przed swoją posesją do końca kwietnia.

Powstanie również specjalna Powiatowa Komisja Estetyki Kwiatowej, która będzie monitorować przestrzeganie uchwały i nagradzać najbardziej kreatywne nasadzenia. Za wzorowe tulipany – punkty lojalnościowe wymienne na hortensje i żonkile. Niech nasz powiat rozkwitnie na wiosnę jak nigdy dotąd!”
Kolejna informacja dotarła do nas od Pawła Makucha, radnego Pruszkowa i dotyczy nie tylko miasta i powiatu, ale całego kraju:
„Ważna informacja. Od 1 kwietnia obowiązuje nowy Kodeks Honorowy, który został opublikowany w Dz. U. 2025 poz. 0104. Zachęcam do uważnego zapoznania się z nowymi przepisami, opracowanymi na podstawie Polskiego Kodeksu Honorowego (kodeks Boziewicza) z 1919 roku. Ale spokojnie, nie musimy się martwić – zmiany są na plus.

Nowy kodeks dostosowano do współczesnych czasów, więc nie musimy już trzymać się starych, niepraktycznych zasad. Pojedynki będą teraz bezpieczne! Jak to możliwe? Otóż broń białą zamieniamy na…badminton! Jeśli chcecie wykazać się honorem, wystarczy dobrze machać rakietą. A pojedynki strzeleckie? Przekształcono na… rzut tortem! Niektórzy pewnie specjalnie dadzą się trafić, żeby poczuć smak zwycięstwa (dosłownie!).
Ale to nie koniec! W Kodeksie znajdziemy również inne propozycje na pojedynki. Co powiecie na: bitwę na poduszki, pojedynek na najdłuższy śmiech czy zawody w obracaniu skarpetek? Na mocy wspomnianej ustawy, samorządy w drodze uchwały mają wyznaczyć miejsca do takich… honorowych rozstrzygnięć. Gdzie według Was powinny się odbywać takie wydarzenia w naszym mieście? I czy macie kogoś, kogo byście wyzwali na taki pojedynek? Ja kilka typów bym miał. Pamiętajcie jednak, że bez zmian pozostał katalog osób niemających zdolności honorowej, a zatem niemogących dochodzić zadośćuczynienia w postępowaniu honorowym”.
Miło nam zauważyć, że dzisiejsze wiadomości (1 kwietnia) są wyjątkowo pozytywne. Która według Was była najważniejsza? Piszcie w komentarzach!
Napisz komentarz
Komentarze