Mieszkańcy gminy od 3 kwietnia do 30 września mogą skorzystać z dofinansowania na zabiegi dla swoich czworonogów: psów i kotów. Dodatkowo gmina zapewnia bezpłatne kastrowanie i sterylizację dla kotów wolnożyjących.
Kim są koty wolno żyjące?
To zwierzęta nieudomowione żyjące na obszarach zamieszkałych przez człowieka. Koty te są elementem ekosystemu miast oraz wsi i odgrywają ważną rolę w naturalnej kontroli populacji gryzoni. W przeciwieństwie do kotów bezdomnych, którymi opiekował się właściciel, dopóki z różnych powodów nie trafiły na ulicę, wolnożyjące zwierzęta urodziły się na wolności i na ogół nie nadają się do udomowienia. Żyją obok człowieka na własnych warunkach. Co nie znaczy, że nie można im pomóc.
Co trzeba zrobić?
Aby skorzystać z bezpłatnych zabiegów, należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej gminy, a następnie złożyć go w urzędzie gminy lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, Profilu Zaufanego lub E-doręczenia. Po rozpatrzeniu wniosku zwierzę oraz jego opiekun dostanie skierowanie na zabieg. Terminy zostaną ustalone indywidualnie w przeciągu 14 dni od otrzymania skierowania. Liczba miejsc na kastracje i sterylizacje jest ograniczone, dlatego warto się spieszyć.
Dodatkowe warunki
Wszystkie zabiegi będą wykonywane w Gabinecie Weterynaryjnym Marcin Sidor w Żabiej Woli przy ul. Spółdzielczej 2e. Bezpłatna kastracja i sterylizacja przysługuje jedynie zwierzętom, które wcześniej zostały zaczipowane, a w przypadku psów, również posiadają aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Właściciele, którzy posiadają więcej niż jedno zwierzę, mogą skorzystać z dofinansowania maksymalnie dwa razy w danym roku kalendarzowym.
„Gmina nie ponosi dodatkowych kosztów wynikających z konieczności wyleczenia zwierzęcia przed i po zabiegu, zakupu akcesoriów pooperacyjnych czy dodatkowych leków. Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz weterynarii” – przekazali przedstawiciele urzędu gminy.
Dla dobra zwierząt
Kastracja i sterylizacja to najskuteczniejsze sposoby przeciwdziałania problemowi bezdomności psów i kotów w miastach i wsiach w Polsce. Zapewniają również zdrowie i dobre życie zwierząt oraz obniżają koszty jego ewentualnego przyszłego leczenia.
Napisz komentarz
Komentarze