Reklama

Smog na LED

Smog na LED

Autor: fot. Artur Tusiński

Władze Podkowy od kilku lat konsekwentnie walczą o czyste powietrze. Teraz na ulicach miasta pojawiło się nowe narzędzie – tablice LED, informujące na bieżąco o stężeniu pyłów zawieszonych.


Temat jakości powietrza od lat regularnie powraca pod dyskusję. Kwestia ożywa zwykle wraz z nastaniem sezonu grzewczego, kiedy stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu gwałtownie wzrasta. Samorządy podejmują liczne kroki w celu rozwiązania problemu i zapewnienia mieszkańcom dostępu do zdrowego, czystego powietrza.

Podkowa Leśna już kilkakrotnie stawała w awangardzie walki ze smogiem. Doskonałym tego przykładem są choćby tzw. uchwały antysmogowe, które przyjęto latem tego roku. W myśl nowych przepisów do końca 2022 r. mieszkańcy opalający domy węglem muszą wymienić źródła ciepła na niskoemisyjne. Uchwała zakazuje również palenia w kominkach w dni smogowe (nie dotyczy oczywiście przypadków, kiedy kominek stanowi jedyne źródło ciepła). Ponadto magistrat realizuje programy dopłat do wymiany kotłów grzewczych.

Teraz miasto zakupiło 10 nowych czujników służących do pomiaru jakości powietrza. Do sensorów podłączone są tablice LED, na których na bieżąco odczytamy informacje o stężeniu pyłów zawieszonych. – Zakup został dofinansowany z zewnętrznych środków w ramach programu Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020 – informuje burmistrz Podkowy Artur Tusiński. – Wartość projektu wyniosła 125 460 zł. Jest to kwota niezależna od pozyskanej wcześniej dotacji na „Podkowa Leśna = Human Smart Town" z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020  w wysokości 1 132 800 zł  (wartość całego projektu wynosi 1 325 856 zł).

Mądre miasto


Wspomniany przez Tusińskiego program "Podkowa Leśna = Human Smart Town" to projekt realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską, Lokalną Grupą Działania "Zielone Sąsiedztwo", stowarzyszeniami Ogród Sztuk i Nauk oraz Podkowa Bez Smogu i fundacją Rozmawiamy. Zakłada m.in. uruchomienie monitoringu jakości powietrza, cykl szkoleń dla mieszkańców oraz wdrożenie rozwiązań związanych z oszczędzaniem wody. W ramach projektu miasto dąży do likwidacji tzw. "kopciuchów" w budynkach komunalnych.

– W budynku na J. Pawła II zlikwidowano 7 takich źródeł ciepła, wszystkie lokale wyposażono w ogrzewanie gazowe, wybudowano centralną kotłownię, zmodernizowano kominy, w kuchniach użytkownicy korzystają z kuchenek gazowych. W budynku na ul. Jaworowej 4 lokale posiadają już instalację gazową, do pozostałych 4 będzie doprowadzona wiosną przyszłego roku, obecnie prowadzone są prace projektowe (na ukończeniu). Pozostałe zamieszkiwane budynki  komunalne są nowe i posiadają instalację gazową oraz piece nowego typu – nie kryje zadowolenia burmistrz Tusiński i zapowiada, że do 2021 r. "kopciuchy" znikną ze wszystkich obiektów należących do miasta.

Czytaj także: Ruszyła budowa nowego przedszkola – kamień wmurowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama