Piąty Piknik Historyczny w Grodzisku Mazowieckim przebiegał pod hasłem „Polskie drogi”, w nawiązaniu do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, a także sytuacji Polski w okresie międzywojennym. Piknik organizowany był w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Piknik Historyczny jak zwykle odbywał się na terenie Gór Szwedzkich, na końcu ulicy Ordona. W programie znalazło się wiele atrakcji, które adresowane były do uczestników w każdym wieku. Piknik miał charakter zarówno rozrywkowy, jak też edukacyjny. Na licznych stoiskach można było zapoznać się z dawnymi zawodami, np. samodzielnie wybić monetę, szyć na ręcznie napędzanej maszynie, obejrzeć muzealne eksponaty. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście militaria: dawna broń, pojazdy, umundurowanie. Rekonstruktorzy cierpliwie odpowiadali na zadawane pytania dociekliwych zwiedzających.
Wątek edukacyjny realizowany był również podczas wielu prezentacji umundurowania oraz broni i techniki walki, które odbywały się na i przy scenie. Oddział policji zaprezentował interesujący pokaz szermierki z użyciem bagnetów mocowanych na karabinach. Pokazowi towarzyszył obszerny i szczegółowy komentarz.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy jazdy konnej, które zawsze wzbudzają zachwyt publiczności. Odbyła się także rekonstrukcja bitwy między oddziałami wojsk polskich i hitlerowskich. To bardzo widowiskowy pokaz z użyciem sprzętu bojowego i licznych oddziałów żołnierzy.
Pojazdy bojowe oraz zabytkowe samochody można było oglądać zarówno podczas ich ekspozycji, jak również podczas wielkiej parady.
Wieczorem odbył się koncert Macieja Klocińskiego „Zakazane piosenki okupowanej Warszawy”. Na zakończenie Pikniku wszyscy z zapartym tchem obejrzeli bardzo widowiskowy pokaz Teatru Ognia.
Piknik Historyczny na stałe wpisał się do kalendarza kulturalnych imprez Grodziska Mazowieckiego. To dobrze, że tak wartościowa impreza o dużych walorach poznawczych nieustannie cieszy się dużą frekwencją.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze