Odkąd 28 lat temu w Polsce zagościła pierwsza sieć telefonii komórkowej, technologia rozwinęła się błyskawicznie. Niektórzy z nas zapewne pamiętają jeszcze pierwsze "cegły" marki Motorola czy Sony Ericsson, w których nowinką była opcja wibracji. Dzisiejsze telefony to wysokiej klasy komputery, których moc obliczeniowa jeszcze nie tak dawno temu wydawała się nieosiągalna nawet dla dużych komputerów stacjonarnych. W ciągu jednego pokolenia sprawiliśmy, że dziś cała dostępna człowiekowi wiedza jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Dobrodziejstwo technologii bywa jednak również przekleństwem. Mając nieograniczony dostęp do świata wirtualnego, coraz częściej odcinamy się od świata realnego. Sieci społecznościowe i internetowe komunikatory coraz częściej zastępują bezpośredni kontakt międzyludzki. Dodatkowo mnogość bodźców dźwiękowych i wizualnych sprawia, że w chwili, gdy włączamy świecący ekran telefonu, "wyłączamy się" na otoczenie. A prędkość, z jaką zmienia się rzeczywistość, każe nam co chwilę szukać najnowszych informacji. Ekranik rozbłyska więc coraz częściej.
Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu, może doprowadzić również do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
Problem w największym stopniu dotyka ludzi młodych. "Pokolenie sieci", jak socjologowie określają osoby urodzone po 1995 r., spędza w wirtualnym świecie coraz więcej czasu. Dla dzieci w wieku szkolnym smartfon stanowi przyjemną i kolorową alternatywę dla szarej rzeczywistości. Czat ze znajomymi, nowa gra czy śmieszny klip wideo skutecznie pochłaniają uwagę młodego człowieka i skłaniają do coraz częstszego sprawdzania ekranu telefonu. To problematyczne dla rodziców, którzy tracą kontakt ze swoimi dziećmi oraz dla nauczycieli, którym coraz trudniej utrzymać dyscyplinę w klasie. Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu, może doprowadzić również do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Zdarza się bowiem, że pochłonięte ekranem smartfona dziecko przez własną nieuwagę sprowadzi na siebie zagrożenie, wchodząc na jezdnię czy torowisko bez rozglądania się wokół. Niebezpieczne mogą także okazać się przypadkowe znajomości zawarte w sieci.
Wychodząc na przeciw współczesnym problemom młodzieży, grodziscy strażnicy miejscy przygotowali cykl pogadanek dla uczniów szkół podstawowych. Podczas spotkań funkcjonariusze omawiają z dziećmi zjawisko fonoholizmu, jego przyczyny i skutki oraz podstawowe kwestie bezpieczeństwa – w sieci i w "realu". Pierwsze spotkanie odbyło się przed feriami w Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Maz. Po feriach strażnicy poprowadzą kolejne pogadanki w innych szkołach na terenie gminy.
Napisz komentarz
Komentarze