Nadarza się okazja, aby poszerzyć wiedzę na temat lokalnej historii. 29 lutego w Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład dr. Pawła Kosińskiego "Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945".
Druga wojna światowa była dramatem milionów ludzi. W konflikcie zbrojnym uczestniczyło wiele państw, a największą ceną za walkę była śmierć żołnierzy, a także cywilów. Jedni umierali od kul, inni z głodu i wyczerpania. Polska doświadczyła bólu wojny ze strony dwóch mocarstw – Niemiec i Rosji. Okupanci często byli bezlitośni i bezwzględni.
Niemiecka okupacja Pruszkowa trwała ponad pięć lat, a rozpoczęła się 8 września 1939 roku. Żołnierze dopuścili się licznych zbrodni na mieszkańcach Pruszkowa oraz okolicznej ludności. Największą było wymordowanie pruszkowskich Żydów. O tamtych zdarzeniach, w ramach cyklu "Karty Historii", opowie pracownik Biura Badań Historycznych IPN dr Paweł Kosiński. Głównym obszarem zainteresowań wspomnianego historyka są stosunki polsko-niemieckie w pierwszej połowie XX wieku.
29 lutego o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121 dr Kosiński wygłosi wykład pt. "Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945". To znakomita okazja, aby poznać lokalną historię. Często znamy fakty dotyczące globalnych i krajowych zdarzeń, a umykają nam te związane z naszymi małymi ojczyznami.
Przeczytaj!
- Na garnuszku, czyli co się zdarzyło w Falentach pod koniec XIX w.
- Planowane wyłączenia prądu w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim i okolicach
- "Perły Mazowsza" – wielki finał w powiecie grodziskim
- Przegląd Regionalny, wydanie 312
- Zmiany w opłatach za żłobki w Pruszkowie. Będzie drożej za wyżywienie!
- Koncert charytatywny w Piastowie dla Julianka
Napisz komentarz
Komentarze