Od 2 lipca w każdy czwartek wakacji o godz. 11.00 spotykamy się w ogrodzie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, by czytać bajki autorstwa uczniów klas III – VIII Szkoły Podstawowej nr 10 w Pruszkowie. Po każdym spotkaniu dzieci otrzymają materiały do prac plastycznych, które będą mogły wykonać w domu.
Na pierwszym spotkaniu wysłuchamy Baśni o trzech braciach i uroku miłości Adama Urbańskiego oraz Baśni o dobrych ludziach Stanisława Markiewicza.
Harmonogram kolejnych spotkań:
- 9 lipca – Ania Karolak – Las i jego tajemnice;
- 16 lipca – Anna Korzonkowska – Nocny złodziej;
- 23 lipca – Lena Andrzejewska – Magiczne buty oraz Barbara Kruszewska – Maciek i Tola;
- 30 lipca – Michalina Kolator – Kolorowy pociąg;
- 6 sierpnia – Franciszek Mardoń – Ania ze słonecznej doliny oraz Zuzanna Skowrońska – Zaginiona księżniczka;
- 13 sierpnia – Maja Kasprzak – Przyjaźń na dobre i na złe oraz Aleksandra Niewiadomska – Jak to dobrze mieć przyjaciół;
- 20 sierpnia – Nikola Walkiewicz – Przygody Klary Aleksa i Wolty oraz Patryk Rusak – Zwierzęce przygody;
- 27 sierpnia – Aleksander Hyży – Pięciu pancernych i pies oraz Oliwier Rzewuski – Podziemna kraina.
Dokładny harmonogram, regulamin, szczegóły spotkań i oświadczenie dla opiekunów do pobrania na stronie - http://mshm.pl/czytanki-w-ogrodzie/
Bajka jest nieocenionym narzędziem w rękach dorosłych. Uczy, bawi, wychowuje. Pozwala odkrywać wspaniały świat roślin, zwierząt i ludzi. Stanowi ponadto jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu.
Ma ona ogromny wkład w życie emocjonalne dziecka, w tworzenie jego osobowości. Kompensuje dziecku niedostatki, zaspokaja potrzeby związane z życiem duchowym, pomaga utrzymywać balans emocjonalny, chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań i daje wzory osobowe, pomaga w adekwatnym postrzeganiu świata oraz swojego w nim miejsca. Dziecko może zidentyfikować się z bohaterem i podobnie jak on, przechodząc kolejne szczeble drabiny, przezwyciężyć lęk, problem czy podobną sytuację.
Ciekawym doświadczeniem może być obcowanie z bajkami napisanymi przez dzieci. „Dzieci – dzieciom” to myśl przewodnia tegorocznych „Czytanek w ogrodzie”. Zaprezentujemy bajki 15 młodych autorów wyłonione w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 w Pruszkowie.
Nic nie zapowiadało początkowo, że „zwyczajny” szkolny konkurs literacki stanie się darem otwarcia małego człowieka na swojego rówieśnika w trudnej i dziwnej rzeczywistości „zamknięcia”. Ze wspólnego doświadczenia tęsknoty i izolacji narodziła się w głowach naszych szkolnych bajkopisarzy literatura wolna od lęku. Jest to także twórczość „wyzwolona” on narzuconych przez dorosłych norm gatunkowych, stylistycznych czy interpunkcyjnych. To są bajki „otwartych drzwi”.
Ilustracje do prac naszych uczniów w darze serca wykonał pan Grzegorz Ptak – malarz, ilustrator, który swoim talentem i wrażliwością ubogacił niniejszy tomik.
CELE PROGRAMU
- Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
- Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-artystyczne.
- Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich.
- Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
- Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
- Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie.
- Rozbudzanie wyobraźni.
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
- Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem.
- Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze