Pruszków otrzymał dofinansowanie na rozwój mobilności miejskiej, w tym zakup autobusów elektrycznych.
Coraz większa troska o środowisko sprawia, że na płaszczyźnie transportu szukamy alternatywnych rozwiązań. Nie brakuje osób, które w okresie letnim zamieniają samochód na rower. Korzystamy również z komunikacji miejskiej. Z pewnością służą temu inwestycje typu „Park&Ride” oraz systemy rowerów miejskich.
Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, ponad 34,7 mln zł trafi do Pruszkowa, Grodziska Mazowieckiego oraz Żyrardowa na rozwój mobilności miejskiej. Z pewnością to cenne wsparcie. Pruszków może liczyć na 6,7 mln zł. W ramach projektu Zielone Płuca Mazowsza, w mieście mają pojawić się następne stacje Pruszkowskiego Roweru Miejskiego wraz z wyposażeniem oraz kolejne kilometry ścieżek, a także system publicznych wypożyczalni wraz ze strukturą informatyczną do obsługi. Zakłada się, że w 2020 r. na ulice Pruszkowa wyjadą autobusy elektryczne. Obecnie urząd planuje zakup dwóch tego typu pojazdów wraz ze stacjami do ich ładowania. – W przyszłości planujemy rozszerzać działania obecnie podjęte. Działania będą podejmowane w zależności od potrzeb i na bazie obecnie realizowanych projektów. Jeśli okaże się iż mieszkańcy chętnie podróżują elektrycznymi autobusami i jednocześnie nie stanowi to nadmiernego obciążenia dla budżetu Miasta, na pewno będziemy występować o dofinansowanie na zakup większej ilości więcej autobusów elektrycznych. Planujemy również wprowadzić inteligentne systemy transportu publicznego (np. inteligentne oświetlenie ulic), a także w ramach projektów Smart City np wdrożyć w transporcie publicznym na terenie gminy - montaż w wybranych pojazdach specjalnych urządzeń służących gromadzeniu danych np. dot. oceny jakości usług – tłumaczy Marta Piotrowicz-Perz z Urzędu Miasta Pruszkowa.
We wrześniu 2017 r. wystartował Pruszkowski Rower Miejski. Mieszkańcy mieli do dyspozycji sześć stacji, na których było łącznie 48 rowerów. Z czasem ich liczba wzrosła – obecnie finkcjonuje 8 stacji i 66 rowerów. Na tym nie koniec. Miasto zakłada rozwój Pruszkowskiego Roweru Miejskiego. Kolejne stacje mają się pojawić: w ciągu ul. Prusa, w pasie drogi powiatowej w ciągu ul. Sienkiewicza, w pobliżu Parku Żwirowisko oraz Parku Mazowsze, w ciągu ul. Ryszarda, w okolicach stacji WKD, przy Szkole Podstawowej nr 2 oraz na ul. Robotniczej. Planowana jest również budowa kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych m.in. od projektowanej stacji rowerowej do ul. Ireny zaprojektowano ścieżkę rowerową oraz ciąg pieszo-rowerowy, częściowo w celu doprowadzenia ruchu rowerowego do ul. Ireny. – Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w 5 lokalizacjach obecnie funkcjonują już stacje rowerowe, jednakże nie są one własnością miasta, a stanowią własność firmy wybranej w przetargu obsługującej system miejskiego roweru. Po zrealizowaniu projektu wszystkie stacje będą własnością miasta Pruszkowa – podkreśla Piotrowska-Perz.
Warto również dodać, że Pruszków i Warszawa będą wspólnie realizować, w ramach projektu Virtual WOF, aplikacje dotyczące mobilności miejskiej: e-transport i e-parkowanie. Pierwsza aplikacja ma pomagać w planowaniu podróży i poruszaniu się po metropolii. Z kolei e-parkowanie pozwoli znaleźć wolne miejsce parkingowe.
Środki na rozwój mobilności miejskiej
- Artur Szpuda
- 24.10.2018 00:30
Autor: Fot. Urząd Miasta Pruszkowa
Data dodania:
24.10.2018 00:30
KATALOG FIRM
Przejdź do kategorii
Budownictwo, dom i ogródFinanseGastronomia i cateringKultura i SztukaKomunikacja i TransportKomputery i InternetZdrowieAgencje marketingowe & ReklamaMotoryzacjaSalony kosmetyczne, fryzjerEdukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkoweHotelarstwo - noclegi, sale, przyjęciaSport & rekreacjaTurystykaMedia lokalneGalerie HandloweUsługiReklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim. |
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze