Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Piastowie przeszło metamorfozę. – W nowy rok szkolny 2020/2021 wejdziemy z atrakcyjnym i w pełni nowoczesnym obiektem oświatowo-sportowym na miarę XXI wieku – podkreśla zastępca burmistrza Przemysław Worek.
Modernizacja szkoły była konieczna. – W ciągu ostatnich kilku lat ilość naszych uczniów wzrosła trzykrotnie. Wymusiło to na szkole wynajmowanie sal lekcyjnych od innych instytucji w Piastowie. Uczniowie pomimo osiągania doskonałych wyników, tak naprawdę nigdy nie mieli do dyspozycji własnej sali gimnastycznej. Potrzeby remontowe w całym budynku były ogromne – przedstawia Hanna Babikowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.
Rozbudowa liceum była jednym z priorytetowych działań miasta. Plany modernizacji kreślono już dawno, ale na przeszkodzie stawały finanse. W końcu jednak znaleziono rozwiązanie w postaci partnerstwa publiczno-prywatnego; 30 kwietnia 2019 roku podpisano umowę z wykonawcą i można było rozpocząć realizację inwestycji. Koszt zadania to ponad 80 mln zł. Miasto będzie spłacało inwestycję przez 22 lata.
– Jest to w chwili obecnej najważniejsza i najbardziej kosztowna inwestycja w Piastowie. Niemniej bardzo solidnie przygotowana. Tutaj nie mogło być mowy o najmniejszych pomyłkach. Wszystko zostało bardzo starannie wyliczone i zaprojektowane. Wszyscy wiemy, że w ostatnim okresie ceny na rynkach usług budowlanych były bardzo zróżnicowane, przez co koszty inwestycji mogą budzić skrajne emocje. Wybrany mechanizm partnerstwa publiczno-prywatnego, uregulowany w ustawie, szczegółowo określa zasady i my się sztywno trzymamy tych reguł, przez co czujemy się bezpiecznie w tej formule. Oczywiście nie jest to złoty środek, ale w naszym przekonaniu najbardziej korzystny dla zachowania dyscypliny w finansach gminy. Ponadto, decyzja o wejściu w formułę PPP przy realizacji tej inwestycji na pewno była prostsza dzięki wyłonionemu w przetargu solidnemu wykonawcy, który z pewnością należy do grona czołowych firm budowlanych w Polsce. Myślę, że właściwy dobór podmiotu prywatnego, rozłożenie ryzyk i zabezpieczenie właściwego finansowania to główne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę przygotowując projekt PPP – wyjaśnia Przemysław Worek, zastępca burmistrza Piastowa.
Nowoczesna placówka
Inwestycja została podzielona na etapy, a efekty pierwszego z nich są już widoczne. Dotychczasowe prace związane z rozbudową placówki musiały być prowadzone w trakcie normalnej działalności szkoły. Wiadomo, że w związku z pandemią koronawirusa od połowy marca uczniowie nie pobierali nauki w budynku. Od września młodzież wróci do ławek szkolnych i będzie mogła ocenić zmiany.
Dyrektor liceum nie ukrywa satysfakcji z efektów rozbudowy placówki. Szkoła zyskała halę sportową oraz przestronne sale lekcyjne. Dzięki temu uczniowie będą mogli pobierać naukę w komfortowych warunkach. – Nowy budynek szkoły to ponad 4500 m2 powierzchni użytkowej. Najokazalszą część inwestycji stanowi nowoczesna hala sportowa o powierzchni 1200 m2 przygotowana do prowadzenia zawodów sportowych. W części dydaktycznej będą znajdować się cztery pracownie informatyczne, pracownia chemiczna, fizyczna, biologiczna, pracownie językowe i wiele innych.
Dużą część budynku przeznaczono na bibliotekę szkolną oraz na bibliotekę miejską, która będzie znacznie wspierać dostęp młodzieży zarówno do pozycji książkowych, jak i multimediów. Zaplecze dydaktyczno-sportowe wybudowano kierując się też względami ekologicznymi. W celu ochrony środowiska, a także mając na uwadze niskie koszty utrzymania budynku w czasie jego eksploatacji, położono szczególny nacisk na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do nich zalicza się realizowana w piastowskiej inwestycji energia geotermalna, pozyskiwana dzięki pompom ciepła. Atutem takiej formy pozyskiwania ciepła jest brak emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń – prezentuje Hanna Babikowska.
Placówka z tradycją
Liceum im. A. Mickiewicza stanowi wizytówkę miasta. W tym roku szkoła będzie obchodziła jubileusz. – LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza jest bardzo ważną placówką, która na stałe wpisała się w charakter miasta. Liceum to 75 lat tradycji, a ostatnio burzliwa historia doprowadziła nas do punktu, w którym nie tylko udało się ocalić od likwidacji, ale również nadać nowoczesny charakter potocznie zwanemu piastowskiemu „Mickowi”. Łaskawy los, działania miejskich radnych oraz władz miasta, po ponad dziewiętnastu miesiącach modernizacji pozwolą wejść w nowy rok szkolny 2020/2021 z atrakcyjnym i w pełni nowoczesnym obiektem oświatowo-sportowym na miarę XXI wieku – podkreśla zastępca burmistrza Piastowa. – Rok 2020 będzie dla LO im. A. Mickiewicza rokiem szczególnym z dwóch względów, tj. gruntowna rozbudowa oraz 75. jubileusz placówki. Życzę, aby szkoła tętniła życiem i wypuszczała w świat świetnie przygotowanych absolwentów, gotowych zdawać egzaminy na dowolne, wymarzone studia – dodaje.
Zastępca burmistrza Piastowa zwraca również uwagę na szeroki dostęp do oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. – Ważnym atutem Piastowa jest dostęp do oświaty począwszy od placówek przedszkolnych poprzez szkoły podstawowe, a na szkole średniej kończąc. Wszystko dzieje się w ramach jednej gminy. Chcemy, aby ta droga kształcenia była na jak najwyższym poziomie i tak się dzieje. Jest to niewątpliwie wygodna sytuacja nie tylko dla rodziców, ale i dla naszej młodzieży. Warto zaznaczyć, że nasze liceum będzie również atrakcyjną placówką na skromnej mapie publicznych szkół średnich powiatu pruszkowskiego. Jestem przekonany, że zmodernizowany obiekt z nową halą sportową będzie dopełnieniem świetnie przygotowanej kadry nauczycielskiej – wyjaśnia Przemysław Worek.
Napisz komentarz
Komentarze