Jedną z wielu przyczyn wypadków drogowych jest zmęczenie. Mieszkaniec Michałowic Kacper Orłowski wraz z kolegami stworzył projekt opaski, która ma chronić kierowców przed zaśnięciem.
Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków. Nadmierna prędkość, brawura, a często również zmęczenie są przyczyną zdarzeń. Kierowcy pokonują setki kilometrów, dlatego też ważną rolę odgrywają odpoczynek i regularne przerwy. W trasie często pojawia się znużenie, a wtedy łatwo o zaśnięcie. Mieszkaniec Michałowic Kacper Orłowski i jego koledzy Kamil Kośnik i Jakub Twardowski wymyślili specjalną opaskę, która ma temu zapobiegać.
Urządzenie wielkości zegarka w przypadku zaśnięcia ma budzić kierowcę alarmem dźwiękowym i wibracjami. Projekt nastolatków odbił się szerokim echem i uzyskał wiele wyróżnień. Team KTO (Kośnik, Twardowski, Orłowski) intensywnie pracuje nad rozwojem technologii. Uczniowie Technikum Mechatronicznego przy ul. Wiśniowej w Warszawie dokładnie zgłębili temat i przygotowali pierwszy model opaski. Potem podjęli działania związane z udoskonaleniem urządzenia. Kwestią problemową dla 18-latków są finanse, które są niezbędne do pozyskania odpowiednich części do opaski.
Projekt nastolatków to innowacyjne rozwiązanie, które może uchronić kierowców przed nieszczęściem. Team KTO pracuje nad rozwojem opaski oraz stworzeniem odpowiedniego zaplecza do produkcji. Z pewnością Kośnik, Twardowski i Orłowski nie spoczną na laurach. Mają wiele pomysłów, zapał do pracy i chęć tworzenia rozwiązań, które sprawią, że życie stanie się lepsze i bezpieczniejsze.
Prestiżowy laur
Mówi się, że młodość ma swoje prawa. Pasja i gotowość młodych ludzi do szukania niekonwencjonalnych rozwiązań to droga do sukcesu. Bywa, że osiadamy w pewnych schematach i nie widzimy innych dróg niż dotychczas poznane. Świat się zmienia, pojawiają się kolejne możliwości, dlatego istotne jest gotowość do działania i przełamywania barier.
18-letni Aleksander Łysomirski z Michałowic spędzał godziny w laboratorium, gdzie zajmował się kwestią terapii przeciwnowotowrowej. Precyzując, chodziło o wpływ fisetyny na starzejące się komórki nowotworowe. 18-latek z Michałowic otrzymał prestiżowy laur w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists, EUCYS). Praca Łysomirskiego została doceniona w konkursie naukowym o wysokiej renomie, który prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Wyniki badań 18-latka pokazują, że fisetyna, która znajduje się w wielu owocach i warzywach, może przeciwdziałać starzeniu się komórek nowotworowych. Kwestia ta wymaga dalszych badań.
Napisz komentarz
Komentarze