Od jutra cała Polska, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, znajdzie się w strefie żółtej. Co to oznacza? Czym różni się taki obszar od strefy zielonej?
Maseczki
Zasłanianie nosa i ust obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej; w sklepie, autobusie, ale także na ulicy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
W przypadku maseczek rząd wprowadza strategię zero tolerancji dla osób łamiących restrykcje. Policja ma wlepiać wysokie mandaty.
Pamiętajmy! Maseczką zasłaniamy nie tylko usta, ale również nos.
Transport zbiorowy
W strefie żółtej autobusem, pociągiem lub tramwajem może podróżować tyle osób, ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
Wydarzenia sportowe
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać z udziałem 25 proc. publiczności.
Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach i na obiektach sportowych mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności.
Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni mogą odbywać się pod warunkiem limitu 100 osób, jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Kościoły
Msze i inne wydarzenia religijne odbywające się w kościele w strefie żółtej mogą się odbywać bez zmian – czyli pod warunkiem, że uczestnicy mają zakryte usta i nos. Jeśli odbywają się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos.
Restauracje
W restauracjach i ogródkach obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 4 m2.
Wesela i imprezy rodzinne
W trefie żółtej może w nich uczestniczyć nie więcej niż 100 osób – z wyłączeniem obsługi. Na weselu dopuszczalne jest niezakrywania nosa i ust.
Baseny i aquaparki
Na basenach i w aquaparkach obowiązuje ograniczenie 75 proc. obłożenia.
Siłownie i kluby fitness
W siłowniach i klubach fitness obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 7 m2.
Kina
W kinach obowiązuje ograniczenie zapełnienia do 25 proc. Publiczności
Kongresy i targi
Kongresy i targi w pomieszczeniach zamkniętych mogą się odbywać z ograniczeniem: 1 osoba na 4 mkw.
Pamiętajmy o podstawowej zasadzie DDM (Dystans - Dezynfekcja - Maseczka), to obowiązek w nowej rzeczywistości życia z koronawirusem.
Napisz komentarz
Komentarze