Gmina Michałowice czeka na opinie mieszkańców dotyczące aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Konsultacje trwają do 22 stycznia.
Świadomość dotycząca zachowań proekologicznych stale rośnie. Dbamy o siebie, a więc stawiamy na zdrową żywność i ruch. Pamiętamy również o znaczeniu środowiska. Samorządy podejmują wiele działań, które mają poprawić jakość powietrza oraz zadbać o stan natury. Gmina Michałowice stanęła przed kolejnym wyzwaniem. Chodzi o aktualizację Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, która została poddana pod konsultacje.
Czytaj także: Chodnik odśnieża właściciel nieruchomości
Dokument ma znaczenie strategiczne i wskazuje drogę do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego m.in. zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych czy poprawę postaw mieszkańców w zakresie ochrony środowiska. – W Planie przedstawiono wiele działań dotyczących różnych sektorów: budynków użyteczności publicznej, mieszkalnictwa, oświetlenia ulicznego i transportu. Większość z tych działań to zadania średnio/długoterminowe, a ich realizacja uzależniona jest od pozyskania dofinansowań zewnętrznych. Zaproponowano działania, za realizację których odpowiedzialna jest Gmina, a także takie, które uzależnione są od jej mieszkańców. Każdy z nich, wykonując codzienne czynności związane z ogrzewaniem budynków, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, dojazdem do pracy czy przygotowaniem posiłków, może wpłynąć na końcowy rezultat w postaci ograniczenia emisji CO2. Realizacja zadań wyznaczonych w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Gminie, przy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i podwyższeniu standardów jakości życia mieszkańców – czytamy w dokumencie.
Czytaj także: Powstanie ewidencja emisyjności budynków
W aktualizacji planu wskazano na podjęcie działań ograniczających emisję dwutlenku węgla. Wśród nich m.in. dofinansowanie rozwoju i zastosowania odnawialnych źródeł energii, modernizację źródeł ciepła w budynkach prywatnych, termoizolację, monitoring energetyczny budynków publicznych czy modernizację oświetlenia ulicznego. Efektami działań mają być zmniejszenie zużycia energii i paliw, utrzymywanie wysokiej jakość powietrza w gminie, a także podnieście poziomu świadomości ekologicznej i istoty działań wśród mieszkańców.
Zainteresowani mogą zgłaszać uwagi do 22 stycznia drogą elektroniczną: https://www.michalowice.pl/aktualizacja-planu-gospodarki-niskoemisyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze