W Raszynie otwarto właśnie pierwszą w gminie jadłodzielnię. Punkt dzielenia się żywnością zorganizowali sportowcy zrzeszeni w KS Raszyn.
Idea dzielenia się jedzeniem z roku na rok przybiera na popularności. W kolejnych gminach powstają jadłodzielnie – punkty, w których możemy zostawić to, czego mamy za dużo i poczęstować się tym, czego nam brakuje. W ten sposób unikamy marnowania jedzenia i pomagamy tym w trudniejszej sytuacji. Do grona miejscowości, w których działają jadłodzielnie, dołączył właśnie Raszyn. Punkt znajduje się na skrzyżowaniu ulic Sportowej i Klonowej.
W utworzenie jadłodzielni zaangażowali się piłkarze z KS Raszyn, a terenu użyczyła pani Monika Bigda – właścicielka sklepu Mały Chemik, przy którym znajduje się punkt. Pani Monika zapewniła również niezbędny do funkcjonowania miejsca dostęp do prądu.
Jakie produkty możemy zostawiać w jadłodzielni? Najprościej mówiąc: takie, jakie sami moglibyśmy zjeść. Przede wszystkim żywność nie może być przeterminowana. Tu warto pamiętać o rozróżnieniu dwóch określeń stosowanych na opakowaniach. Napis "najlepiej spożyć przed" wskazuje datę minimalnej przydatności do spożycia. Produkty, które przekroczyły tę datę, nadal można bezpiecznie spożywać. Inaczej ma się sprawa w przypadku określenia "należy spożyć do" – po przekroczeniu tego terminu nie możemy już mieć pewności, czy produkt nam nie zaszkodzi. Możemy również dzielić się wyrobami własnej produkcji (ciasto, zupa, przetwory itp.), trzeba jednak pamiętać o szczelnym opakowaniu i dacie przygotowania. W jadłodzielni nie powinniśmy z kolei zostawiać surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja lub niepasteryzowane mleko, napoczętych puszek czy słoików, przeterminowanego i zepsutego jedzenia czy alkoholu.
Jadłodzielnia jest otwarta codziennie w godz. 10.00-22.00.
Napisz komentarz
Komentarze