W fotoplastykonie na Rynku w Brwinowie można już oglądać nową wystawę. Wśród zdjęć pokazujących „Ciekawostki II Rzeczypospolitej” są także zdjęcia z przedwojennego Brwinowa.
Charakterystyczna drewniana budowla stojąca na środku Rynku w Brwinowie – fotoplastykon – gości różnego rodzaju wystawy. Przez ostatnie miesiące były to współczesne zdjęcia pokazujące Brwinów i okolice, a teraz nadszedł czas na podróże w czasie i przestrzeni. Nowa wystawa składa się z 22 zdjęć przedstawiających ciekawostki z życia przedwojennej Polski, 15 zdjęć, na których zatrzymano w kadrach zimowe kurorty II Rzeczypospolitej i osiem zdjęć dawnego Brwinowa.
– Wystawa jest często zaskakująca, lekka w odbiorze, a zdjęcia, których spoiwem jest międzywojenna Polska, są zabawne i różnorodne tematycznie – zapowiada Anna Osiadacz z Fundacji Koncept Kultura, która jest twórcą fotoplastykonu i prezentowanej w nim wystawy. – W sentymentalnej podróży udajemy się m.in. do międzywojennej Warszawy, Ciechocinka, Poznania czy Krakowa oraz poznajemy ciekawostki związane z życiem w latach 20. i 30. XX w. Zobaczymy m.in. legendarną luxtorpedę, czyli pociąg, którego rekord prędkości na trasie Kraków–Zakopane pozostał do dnia dzisiejszego niepokonany, poznamy tajniki robienia „wiecznej ondulacji” na włosach kobiet z tamtych czasów, spotkamy Wojciecha Kossaka w pracowni przy malowaniu jednego ze swych dzieł i zobaczymy siłacza, który trzyma na swych mięśniach podczas występów cyrkowych karuzelę z dwoma rowerzystami.
Dzięki wystawie można będzie zobaczyć, jak wyglądały popularne przed wojną miejsca wypoczynku. Były to znane do dziś kurorty zimowe Zakopane czy Krynica Zdrój, a także leżące na Kresach (dziś na Ukrainie) Worochta, Rafajłowa czy Sławsko. W jednym z okienek fotoplastykonu pojawią się też zdjęcia z dawnego Brwinowa, pokazujące drewniany kościół i starą karczmę.
„Ciekawostki II Rzeczypospolitej” można oglądać siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Koło w Brwinowie, OSP Brwinów oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pomysł, przygotowanie wystawy i konwersja zdjęć na pary stereoskopowe dające wrażenie 3D – Fundacja Koncept Kultura.
Napisz komentarz
Komentarze