W środę w Sejmie odbędzie się głosowanie nad rodzinnym kapitałem opiekuńczym. To program, który gwarantuje przyznanie 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko.
Dodatkowe świadczenie ma być przyznawane na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Założeniem programu przygotowanego przez rząd jest pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem. Tak jak w przypadku 500 plus, to rodzice będą decydować na co konkretnie przeznaczą dodatkowe środki.
Program miałby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Rodzinny kapitał będzie zwolniony z podatku i nie zawiera żadnego kryterium dochodowego. Każdy będzie się mógł zgłosić po dodatkowe fundusze.
Wystarczy, że rodzic, który posiada co najmniej dwójkę dzieci, a jedno jest w wieku 12. do 36. miesięcy życia, złoży odpowiedni wniosek o świadczenie. Dotyczy to także osób, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję.
Co z dziećmi urodzony przed wejściem ustawy w życie?
Tak, prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać również rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie skończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznie 2022 roku.
Wszystkie wnioski o dodatkowe świadczenie można składać wyłącznie online. Za pośrednictwem tych samych kanałów elektronicznego wnioskowania co w przypadku programów Rodzina 500 plus oraz Dobry start.
Napisz komentarz
Komentarze