W parku powstającym na placu Wolności dosadzonych zostanie pięć drzew, dziewięć tysięcy roślin cebulowych, półtora tysiąca krzewów oraz siedem tysięcy bylin. Rewitalizacja tego historycznie najstarszego placu w mieście, polega przede wszystkim na jego zazielenieniu. Mieszkańcy, którzy obawiali się zniszczenia podczas tej inwestycji rosnących tam drzew, mogą odetchnąć z ulgą. Drzewa, które rosły w miejscu gdzie zaczęto budować fontannę czy nowe ścieżki, zostały już przesadzone. Podczas rewitalizacji tej przestrzeni dosadzone zostaną nowe drzewa m.in. lipa drobnolistna i grab pospolity.
- Zieleń dzięki rewitalizacji zwiększy się w tej części miasta ponad dwukrotnie – mówi Katarzyna Marcinkowska z Urzędu Miejskiego. - Takie też były założenia projektu, a więc proekologiczne zmniejszenie wysp ciepła w tej części miasta poprzez zwiększenie ilości drzew ale także budowę fontanny i zbiornika retencyjnego. Plac pełen zieleni ma mieć własny mikroklimat - dodaje.
Zamiast betonu kamień i drewno
Wrażenie braku życia, jakie budziło to w znacznej części betonowe miejsce, zniweluje nie tylko zieleń, ale także naturalne materiały, które zastąpią beton. Część chodników będzie miało nawierzchnię mineralną oraz drewnianą. Zmieni się charakter placu gdyż powstaną tam ścieżki dla pieszych i rowerów oraz ogródki kawiarniane. Część trawników zostanie udostępniona dla rekreacji. To za kilka miesięcy. Już za chwilę czeka nas wzrost kwiatów, które wraz z wiosną ożywią to miejsce budowy nowej publicznej przestrzeni.
Plac Wolności jest realizowany w ramach projektu „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim" dofinansowanego w ramach programu: "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu"
Napisz komentarz
Komentarze