Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Polskiego Romantyzmu. – W 1822 roku, w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który ustanowił początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, tak ważne dla kanonu polskiej literatury wiersze jak: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka” czy „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnie dwieście lat współczesnej polskiej kultury. To co nastąpiło potem było czymś bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której pojawiło się szereg genialnych poetów, artystów i kompozytorów, myślicieli i działaczy politycznych, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do czołowych osiągnięć kultury europejskiej – czytamy w uchwale.
Każdy sposób popularyzowania literatury oraz idei czytelnictwa jest wart uwagi. Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta postanowiła przełamać pewien schemat. Placówka przybliżyła mieszkańcom Komorowa oraz Michałowic twórczość romantycznych autorów w innej formie. Sposób na pewno ciekawy. Podczas wiosennego spaceru, pod nogami można było trafić na cytaty z dzieł polskich wieszczy.
Przybliżenie twórczości
Biblioteka z Michałowic postanowiła w sposób szczególny uczcić tę okazję oraz trwający tydzień bibliotek. 11 maja na chodnikach na osiedlu Komorów oraz Michałowice pojawiły się cytaty z dzieł polskich romantyków. Spacerujący mogli trafić na znane frazy. „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże” czy „Myśl wielka zwykle usta do milczenia zmusza” – Adama Mickiewicza. „Opieszała zdrada gorsza niż wierność…” bądź „Śmierć kruszy ciała, lecz wieczność przybliża” – to z kolei cytaty z Juliusza Słowackiego.
Podczas spaceru niejeden mieszkaniec mógł się zainspirować, a po powrocie do domu sięgnąć po polskie klasyki. W Roku Polskiego Romantyzmu warto przypomnieć sobie dzieła Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego czy Norwida. Gminna Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Michałowicach z pewnością służy pomocą i swoimi zbiorami.
Co do samej akcji, należy podkreślić, że napisy zostały wykonane zmywalnym sprayem kredowym. Taki krok sprawia, że z czasem ulegną one zatarciu.
Napisz komentarz
Komentarze