Spacer po parku ma stanowić formę relaksu i odprężenia. Nie zawsze tak jednak jest. Dwa lata temu na naszych łamach poruszaliśmy temat nieprzyjemnego zapachu w Parku Potulickich. Był to efekt zalegającej wody po intensywnych opadach. – Tworzeniu się czasowego rozlewiska sprzyja silne zagęszczenie mało przepuszczalnej wierzchniej warstwy podłoża, która uniemożliwia wsiąkanie w grunt wód opadowych i roztopowych oraz sprawia, że nie ma możliwości odpływu powierzchniowego – tłumaczył wówczas pruszkowski magistrat.
W ostatnich tygodniach uwagę mieszkańców przyciągały martwe ryby w stawie w Parku Potulickich. Pojawiły się obawy co do stanu parkowego ekosystemu. Mieszkańcy zastanawiali się, kiedy właściwe organy zajmą się sprawą. Udało nam się ustalić, że pod koniec maja podjęto kroki w tej kwestii. – Martwe ryby zostały usunięte w zeszłym tygodniu (ostatni tydzień maja – red.) przez PZW Koło nr. 18 w Pruszkowie, które na podstawie umowy dzierżawy użytkuje stawy w Parku Potulickich. Zgodnie z umową PZW, w przypadku wystąpienia zjawiska śnięcia ryb, związek we własnym zakresie i na własny koszt dokonuje niezwłocznie ich usunięcia i utylizacji. Jest to jeden z obowiązków nałożony na PZW, w ramach czynszu dzierżawnego – dowiedzieliśmy się w wydziale ochrony środowiska miasta Pruszkowa.
Troska o park
Troska o porządek w parku jest niezwykle ważna. Miasto zapewnia, że w ostatnim czasie takie działania wykonywane są regularnie. – W okresie od 1 maja do 31 grudnia 2022r, sprzątanie zanieczyszczeń z lustra wody w parku, wykonywane jest dwa razy w tygodniu przez firmę sprzątającą, którą wybrano w drodze przetargu. W pozostałej części roku sprzątanie odbywa się raz w tygodniu. Urządzenia wodne tj. kraty, przepusty i przepusto-zastawki sprzątane są z zanieczyszczeń codziennie – przekazali nam urzędnicy.
Realizowane są również czynności związane z troską o zieleń. – Prace pielęgnacyjne i sprzątające w parku wykonywane są na podstawie zawartej umowy z wykonawcą w/w rejonu. Polegają m.in. na zbieraniu śmieci z terenu wokół ławek i koszy, sprzątaniu liści i śmieci z alejek oraz zbieraniu śmieci i drobnych gałęzi z terenów zieleni. W ramach prac pielęgnacyjnych wykonywane jest również koszenie zieleni, przycinki drzew i krzewów oraz ich odchwaszczanie – przedstawia wydział ochrony środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze