Tężnie solankowe stają się coraz bardziej popularniejsze. Zlokalizowane są w parkach, na terenach zieleni, skwerach, gdzie mieszkańcy udają się na spacery, aby odpocząć i zrelaksować się. Podstawą tężni są wbite w ziemię bale, w jej środku znajduje się urządzenie do pompowania wody. Właśnie ono odpowiada za rozprowadzenie solanki po wiciach, co wiąże się z wytwarzaniem w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Warto korzystać z tężni w kontekście troski o zdrowie. Podstawowym wskazaniem są choroby dróg oddechowych. Inhalacja jodem jest polecana osobo borykającym się z chorobami tarczycy. Warto wiedzieć, że tężnie są doskonałym sposobem walki z alergiami, dobrze wpływają na kości, choroby serca, polecane są osobom z nadciśnieniem.
Jedna kwestia to prozdrowotne działanie tężni, druga kwestia to jej wysokie elementy relaksacyjne. W Pruszkowie planowane jest wybudowanie kolejnego takiego obiektu. Obecnie funkcjonuje tężnia w Parku Kościuszki. Teraz planowane jest wybudowanie tężnie w Parku Mazowsze. Ma ona działać w obiegu zamkniętym, wytwarzając solankę o maksymalnym natężeniu 4,5%. Tężnia zostanie wykonana w konstrukcji drewnianej na żelbetowej płycie fundamentowej.
Plany obejmują stworzenie instalacji mające cechy prozdrowotne oraz relaksacyjne. Wykonana zostanie podbudowa z kruszywa łamanego oraz chodnik z kostki kamiennej. Uwzględniono również montaż ośmiu ławek oraz elementów małej architektury. Pojawią się również nasadzenia zieleni i bylin.
Pruszkowski magistrat na oferty zainteresowanych czeka do 27 czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu możliwe jest podpisane umowy. Od tego momentu firma będzie miała na realizację zadania 84 dni. W optymistycznym wariancie jesienią mieszkańcy będą mogli zażywać korzyści płynących z tężni solankowej w Parku Mazowsze.
Napisz komentarz
Komentarze