Część pierwsza to rejon Parku Potulickich. Zakres obejmuje ogród Flora Polska oraz Park Leśny w Lesie Tworkowskim. Druga część to dwie propozycje, obejmujące tereny Żabiego Stawu, Motylej Łąki i rejonu od ul. Kaczanowskiego do ul. Czarnieckiego. Opracowanie ma zawierać wiele interesujących elementów. Wśród nich: altana edukacyjna, pomosty drewniane wokół stawów, miejsca do wypoczynku z leżakami drewnianymi, ścieżka edukacyjna, elementy małej architektury. Konieczne będą również prace z zakresu oczyszczenia terenu, gospodarki drzewostanem oraz wykonanie trawników, łąk kwietnych oraz nasadzeń drzew i krzewów.
Cały teren będzie zielony, pojawi się wiele drzew, krzewów i bylin. Powstanie piękny obszar, który ma być miejscem rekreacji i odpoczynku. Podczas konsultacji zaprezentowano dwie opcje. Pierwsza propozycja obejmuje ścieżkę poprowadzoną wzdłuż brzegu Utraty, a na terenach zalewowych miałaby powstać kładka drewniana. Chodzi o odcinek od Żabich Stawów do wysokości ul. Kaczanowskiego. Nad Utratą miałyby zostać zlokalizowane strefy rekreacyjne. Uwzględniono również wieżę do obserwacji ptaków. Możliwe jest także wykonanie muraw oraz łąki kwietnej na terenie Motylej Łąki.
Druga propozycja obejmuje utworzenie ścieżki od Żabiego Stawu, ale w oddaleniu od rzeki. Miałaby przebiegać przez Motylą Łąkę i doprowadzać od istniejącego ciągu komunikacyjnego. W tym wariancie brzeg Utraty pozostaje nienaruszony. Strefy rekreacji są oddalone od rzeki, możliwe jest stworzenie dodatkowych ścieżek edukacyjnych. Do tego wykonana byłaby altana z lunetą do obserwacji ptaków. Na Motylej Łące miałby powstać łąka kwietna, murawa i nasadzenia biocenotyczne.
Efekty konsultacji
Podczas spotkania na terenie Szpitala Tworkowskiego, mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z wariantami w zakresie zagospodarowania terenów zielonych w Pruszkowie. – W wyniku konsultacji z mieszkańcami zdecydowano o wyborze wariantu, w którym planowana ścieżka przyrodnicza będzie odsunięta od brzegu rzeki. Ponadto, wprowadzono korektę planowanych ścieżek na terenie Parku Tworkowskiego, jak również korektę dotyczącą ilości planowanych pomostów przy stawach zlokalizowanych na terenie Szpitala Tworkowskiego oraz korektę planowanych założeń w starorzeczu na terenie Parku Potulickich – podsumowuje pruszkowski magistrat.
Na ostateczny efekt i konkrety trzeba poczekać. W całej sprawie istotny jest głos konserwatora zabytków. Zakres prac obejmuje wpisane do rejestru zabytków Parku Potulickich oraz teren Szpitala Tworkowskiego.
Prace projektowe dotyczące przedsięwzięcia o nazwie ,,Poprawa jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych w Pruszkowie”, w zakresie zagospodarowania terenu wzdłuż rzeki Utraty, na odcinku od ul. Prusa do ul. Czarnieckiego, mają sfinalizować się do końca roku. Kolejne miesiące mają być poświęcone na realizację zadania.
Czytaj także: Porozumienie dotyczące remontu jazu na rzece Utracie
Napisz komentarz
Komentarze