Plac zabaw w Makówce, a raczej wszystko, co znajdziemy na terenie Piknikowa, to reklama walorów turystycznych i rekreacyjnych gminy. Nowoczesne, a jednocześnie położone w lesie miejsce odpoczynku i startu do wypraw rowerowych i konnych. Warto tu przyjechać, zwłaszcza gdy chcemy wypocząć, a nie jedziemy na wakacje.
- Plac zabaw w naszej Makówce podoba się dzieciom, mogą tu zdobywać dmuchany Zamek, wspinać się po ściance, pojechać na tyrolce, a nawet polecieć na trampolinie do nieba. No, a potem kiedy zgłodnieją, wspólnie z dorosłymi zjeść coś smacznego z grilla – zachęca sołtys wsi Bożena Bajkowska, a prywatnie mama sześciorga dzieci.
Plac zabaw jest w pełni bezpieczny dzięki m.in. ekologicznej nawierzchni, która amortyzuje upadki i chroni przed urazami. Wykonano ją ze zmiękczonej technologicznie zrębki drewna.
- Jest to pierwszy plac zabaw w naszej gminie z tego typu nawierzchnią – mówi Katarzyna Marcinkowska odpowiedzialna z ramienia gminy za inwestycje „Piknikowo”. – Ten typ nawierzchni jest bardzo popularny w innych państwach Europy-dodaje.
Na placu zabaw dorośli znajdą także siłownię plenerową, a dzieci huśtawki, bujawki i karuzelę. Wszyscy goście Piknikowa będą mogli wypróbować swoją zręczność na Leśnej ścieżce przeszkód z pływającą podłogą, mostkiem i równoważnią.
- Projekt Piknikowa wykonano z poszanowaniem istniejącego drzewostanu, aby zachować cenne przyrodniczo drzewa, ale także by goście mogli skorzystać z istniejącego tu mikroklimatu – mówi Katarzyna Marcinkowska. – Dodam jeszcze, że miejsce jest bezpieczne także dlatego, że działa tu monitoring założony przez Gminę.
Rowerem konno albo pieszo
- Piknikowo ma być także bazą dla osób, które chcą pochodzić po lesie. Makówka znajduje się nie daleko dworu Józefa Chełmońskiego, blisko malowniczej kapliczki leśnej i także położonego wśród drzew miejsca pamięci poświęconego mistrzowi świata i Europy w zapasach Teodorowi Sztekkerowi-dodaje pani sołtys.
Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają turystów, którzy przyjadą do Makówki. W wiosce znajduje się także profesjonalna strzelnica.
Warto też podkreślić, że mieszkańcy wsi są otwarci na gości i turystów. Liczą nawet na to, że nowoczesny plac zabaw skłoni kogoś z odwiedzających Piknikowo by zamieszkać w ich malowniczej wiosce.
- W Makówce żyje tylko 470 osób – mówi pani sołtys. – A, że ziemie mamy słabą 5,6 klasy, to większość ludzi pracuje, bo z samej gospodarki się nie wyżyje-dodaje. Podczas otwarcia Piknikowa gości z Urzędu Gminy i ze Starostwa, a także radnych i zwykłych turystów oraz mieszkańców Makówki przywitano darmowym poczęstunkiem: chlebem ze smalcem, ogórkami kiszonymi i drożdżowym ciastem.
- Piknikowo ma integrować mieszkańców wsi, ale także gminy i tych, którzy zechcą nas tu odwiedzić – dodaje pani sołtys.
- Tylko 7 proc. gminy grodziskiej zajmują lasy – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński podczas otwarcia Piknikowa. - Dlatego tak ważne jest to, aby te lasy otaczające Makówkę zachować w niezmienionym kształcie. A jest na to duża szansa, bo tereny wokół wsi należą do Lasów Państwowych. Mało więc prawdopodobne by je wycięto pod zabudowę-dodaje.
Piknikowo znajduje się przy ul. Chmielnej 22 w Makówce i jest otwarte przez całe wakacje. Wstęp wolny.
Inwestycja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa inwestuje w obszary wiejskie”, a także Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjacji LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
Napisz komentarz
Komentarze