Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Zdjęcie swojej "małej retencji" zawiesić na FB Urzędu Miasta Grodzisk Mazowiecki i napisać komentarz pod postem. Co może znaleźć się na takim zdjęciu? A czym tak naprawdę jest mała retencja?
Zbierajmy szarą wodę
Mała retencja wód opadowych, to nie tylko łapanie deszczówki płynącej z rynny do beczki. To również naziemny lub podziemny zbiornik na wodę deszczową płynącą z dachu. To instalacja rozsączająca, która powoli uwalnia wodę do gruntu i rozprowadza ją po powierzchni działki. W sprzyjających warunkach może nawet pozwolić na całkowite odłączenie od kanalizacji deszczowej. To też korytka spływowe, które odprowadzają wodę do oczek wodnych, a także te właśnie oczka.
Role małej retencji pełni też łąka kwietna z roślinami wilgociolubnymi i ogród deszczowy zasilany wodą opadową. Możemy mówić o retencji gdy mamy powierzchnie przepuszczalne dla wody i wilgoci, jaką na przykład jest chodnik wyłożony kostką ażurową.
- Zbierając wody deszczowe i stosując je jako tzw. wodę "szarą" możemy zmniejszyć spożycie wody wodociągowej o nawet 60 proc. – mówi Katarzyna Marcinkowska główna specjalistka ds. Kształtowania Przestrzeni Publicznych Urzędu Miejskiego. – Dlatego nasza gmina postawiła na retencję wód opadowych, na zielono niebieskie inwestycje – dodaje.
Co gmina zrobiła dla retencji wody? W centrum miasta przy pl. Króla Zygmunta Starego powstał ekologiczny parking z proekologiczną kostką, która przepuszcza wodę. A także ogrody deszczowe. Z kolei na placu Wolności w najbliższym okresie powstanie system ogrodów deszczowych. Tam deszczówka będzie zbierana do zbiorników retencyjnych i wykorzystywana do systemu nawadniania roślin. Aby propagować idee retencji wody Gmina także ogłosiła konkurs dla mieszkańców. Jego regulamin znajdziemy na: https://grodzisk.pl/.../mala-retencja-wod-opadowych-konkurs/
Działania są dofinansowane w 85 % ze środków norweskich, realizowane w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu" (Umowa nr MFEOG.07.03.0-07-0025/21-00).
Napisz komentarz
Komentarze