Reklama

MAPA TURYSTYCZNO-GASTRONOMICZNA Powiaty Grodziski i Pruszkowski

Zapraszamy naszych czytelników na niezwykłe wyprawy, które odkryją piękno naszego regionu. Zachęcamy do zwiedzania interesujących miejsc, poznawania kultury i aktywnego spędzania czasu. Polecamy restauracje, oferujące pyszną kuchnię, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
MAPA TURYSTYCZNO-GASTRONOMICZNA Powiaty Grodziski i Pruszkowski

POWIAT GRODZISKI 

Malownicze wydmy, strzeżone kąpieliska, place zabaw w mieście i w lesie, a także piękne wille. To wszystko jest tuż obok. Nie trzeba jechać daleko by zasmakować lata i wakacji.

Można zacząć weekend od wizyty w Grodzisku Mazowieckim, który można przemierzyć ruszając od kościoła św. Anny przy pl. Zygmunta Starego, idąc dalej parkami i skwerami. Potem trzeba ruszyć do Milanówka, Podkowy Leśnej, Makówki, Międzyborowa i Żabiej Woli. 

Miasto, które ma 500 lat

Można spędzić wolny czas w Grodzisku Mazowieckim, czując się jak w nadmorskim kurorcie. Kąpielisko na Stawach Walczewskiego (ul. Nadarzyńska, czynne codziennie w godz. 9.00-20.00), to prawdziwa piaskowa plaża, kilka placów zabaw, a nawet niezwykły totem. Wszystko zanurzone w zieleni. 

Warto także odwiedzić urokliwe Stawy Goliana, z pomnikiem Leonida Teligi, żeglarza który samotnie opłynął Ziemie i odwiedzić Park Skarbków, aby wejść do pięknej tężni solankowej. 

MILANÓWEK i PODKOWA LEŚNA - MIASTA OGRODY 

Wędrując szlakiem „Willi Milanowskich” można zobaczyć 31 zabytków architektury, reprezentujących rozmaite style, a wzniesionych w latach 30 XX wieku, kiedy miasto nazywano letniskiem. Odpocząć po tej wyprawie można na miejskim Kąpielisku Retro. Znajdziemy tam basen, brodzik oraz leżaki. (otwarte w lipcu codziennie od 10.00 do 20.00. W sierpniu od 9.00 do 19.00. Ul. Sportowa 70 b).

Podkowa Leśna, drugie z miast ogrodówzaprasza na ul. Lilpopa, gdzie znajdziemy niezwykle piękne wille z czasów Jarosława Iwaszkiewicza, ośrodek kultury i restaurację, czyli tzw. Kasyno. Niedaleko stąd do Stawiska, gdzie znajduje się muzeum poświęcone pamięci autora „Panien z Wilka”. Willę w Stawisku otacza piękny park, idealne miejsce spacerów i odpoczynku. 

RESTAURACJA GRUZIŃSKA SULIKO - ul. Lilpopa 18, Podkowa Leśna tel. 505 156 900  https://www.facebook.com/SulikoPL   
NAWIJAMY PASTA BISTRO, ul. Królewska 115, Milanówek tel. 690 255 688 www.nawijamybistro.pl 
MIĘDZYBORÓW i ŻABIA WOLA

Spacer po wydmach? Przyroda, a nie miasto? Wystarczy pojechać do malowniczego Międzyborowa. Tam wzdłuż ulicy Czecha rozciągają się wydmy porośnięte lasem. Leżące na uboczu i mało znane miejsce, to idealny pomysł na rodzinny spacer lub wyprawę rowerową. 

KURKA WODNA, ul. Letniskowa 2, Tartak Brzózki / k. Radziejowic  www.kurkawodna.pl 

POWIAT PRUSZKOWSKI 

Dzieje ziem obecnego Powiatu Pruszkowskiego sięgają czasów prehistorycznych.

Na terenach obecnego Brwinowa odnaleziono ślady obecności człowieka z okresu ok. 8000 lat p.n.e. Znajdował się tutaj jeden z największych w ówczesnej Europie ośrodków hutnictwa.

W pobliżu Pruszkowa odkryto ślady hutnictwa z okresu od I w. p.n.e. do III w. n.e. Naukowcy sądzą, że był to drugi, po świętokrzyskim, największy ośrodek hutniczy na terenie Polski (100-150 tys. pieców do jednorazowego wytopu żelaza).

Na terenie dzisiejszego Raszyna i Jaworowej odkryto stanowiska osadnictwa pierwszych na tym obszarze hodowców i rolników (wczesny neolit).

(informacje pochodzą ze strony https://samorzad.gov.pl/web/powiat-pruszkowski/rys-historyczny)

PRUSZKÓW 

• Pałac i Park Potulickich. W zachodniej części Parku Potulickich znajduje się klasycystyczny pałac wybudowany w latach 20. XIX w. w miejscu istniejącego wcześniej dworu drewnianego. W 1893 r. dobra ziemskie i pałacyk przeszły na własność Jadwigi, córki warszawskiego bankiera i żony hrabiego Antoniego Potulickiego. Od tego czasu, aż do 1945 r. majątek należy do rodziny Potulickich. Park Potulickich wraz z pałacem został wpisany do rejestru zabytków w 1963 r. 

Muzeum Dulag 121 – al. 3 Maja 8a – muzeum utworzone w 2010 roku, dokumentujące historię niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie powstania 1944 roku.

CUKIERNIA SOWA PRUSZKÓW, ul. Kościuszki 28, Pruszków tel. 22 723 23 66 
LODZIARNIA QUATTRO SI, ul. Jasna 4B, Pruszków tel. 661 980 930  www.lodyquattrosi.pl 
MICHAŁOWICE 

Zespół pałacowo-parkowy w Pęcicach – zlokalizowany w dolinie rzeki Utraty. Pałac został zbudowany w latach 1808-1809 na podstawie projektu architekta Fryderyka Alberta Lessela. 

Zespół pałacowo-parkowy w Helenowie jest jednym z nielicznych, zachowanych w doskonałym stanie podwarszawskich zespołów architektonicznych. Początki jego historii według niepotwierdzonych źródeł sięgają drugiej połowy XVII wieku.

"U OCHMANÓW", Al. Jerozolimskie 260, Michałowice Opacz-Kolonia tel. 690 890 447 www.uochmanow.pl 
RASZYN

Pałac w Falentach – wczesnobarokowy pałac wybudowany pierwotnie około 1622 r. przez Zygmunta Opackiego w stylu neorenesansowym, później kilkakrotnie przebudowywany. Otoczony parkiem krajobrazowym. Bywali tu: król Zygmunt III Waza z rodziną, a także Władysław IV. Gościła także królowa Maria Gonzaga przed uroczystym wjazdem do Warszawy w roku 1646. 

INDIAN TASTE EXPRESS, ul. Mszczonowska 3, CH JANKI tel. 694 201 202 www.indiantasteexpress.pl 
NADARZYN

XIX-wieczny park w Młochowie. W parku znajduje się zabytkowy pałac, dwie oficyny, kościół. Budowę zaprojektowanego przez Jakuba Kubickiego pałacu dla Walentego Faustyna Sobolewskiego rozpoczęto wraz z powstaniem Księstwa Warszawskiego w roku 1807 (niektóre źródła podają rok 1804), zakończono ok. roku 1810. W skład kompleksu wchodzi zarówno budynek pałacowy, oficyna, wozownia, jak i oranżeria. Całość otacza park krajobrazowy z pocz. XIX w. przekomponowany w 1887 r. zgodnie z projektem Waleriana Kronenberga. Park został zrewitalizowany w latach 2007-2010. 

Pałac w Rozalinie, ul. Pałacowa 27, został wybudowany w latach 1847- 57 na zlecenie hr. Rozalii z Lubomirskich Rzewuskiej. 

Muzeum Ślimaka w Kajetanach (powiat pruszkowski)

Po obejrzeniu żabiowolskich żab warto wybrać się do Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach, gdzie czekają na nas... ślimaki. Muzeum powstało w 2011 r. dzięki profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu, który przekazał swoją prywatną kolekcję. Placówka może poszczycić się wyjątkowym osiągnięciem – 15 lipca 2012 r. zbiór liczący 1377 eksponatów trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy zbiór przedmiotów z podobizną, wizerunkiem i o wyglądzie ślimaka”. Obecnie zbiór liczy ok 1400 figurek z podobizną ślimaka, wykonanych z różnych materiałów m.in. z porcelany, ceramiki, szkła, drewna, żeliwa, a także bursztynu, kamienia i drutu. Każdy model jest wyjątkowo przyozdobiony, znajdziemy różnokolorowe ślimaki z kryształkami, muszelkami, koralikami, krawatami itp. Każdy eksponat ma swoją historię. Muzeum Ślimaka przy Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach, ul. Mokra 1, 05-830 Nadarzyn

Wieś Makówka i Piknikowo (powiat grodziski)

Piknikowo, to nowoczesny plac zabaw dla dzieci z trampoliną, karuzelami i huśtawkami, a także ścianką wspinaczkową i miejscem na grilla (Makówka ul Chmielna 22. Otwarte cały tydzień). Piknikowo to nowa baza turystyczna gminy. Ponieważ znajduje się na skraju lasu, stanowi idealne miejsce startu do wypraw rowerowych lub pieszych. Można stąd ruszyć do dworu Chełmońskiego i miejsca pamięci poświęconego mistrzowi zapasów Teodorowi Sztekkerowi.

Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie (powiat pruszkowski)

Jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna. W zasobach galerii znajdziemy postacie z bajek i filmów science fiction, polityków, gwiazdy estrady, zwierzęta, samochody – wszystko to stworzone ze złomu. Początki były skromne. W 2011 r. Mariusz Jose Olejnik postanowił przekuć złom w coś pięknego. Tak powstał stolik, którego podstawą był... ośmiozaworowy silnik. Swoim pomysłem zaraził innych. Dziś Galeria Figur Stalowych sieć 4 wystaw w Pruszkowie, Warszawie, Pradze i Berlinie, łącznie ponad 600 eksponatów tworzonych przez 120 artystów z całego świata. Jak powstają stalowe dzieła sztuki? Wszystkie figury są konstruowane ręcznie. Choć patrząc na misterne detale ciężko w to uwierzyć, twórcy korzystają z podstawowych narzędzi. Spawarka, wyrzynarka, palnik czy młotek – większość z nas ma te narzędzia w garażu. Tworzenie jednej figury potrafi zająć nawet 8 miesięcy! Galeria Figur Stalowych to nie tylko sztuka i zabawa, ale również ekologia. – Jesteśmy dumni z tego, że nasze figury powstają wyłącznie z elementów recyklingu: kół zębatych, skrzyń biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, przekładni, śrub czy nakrętek. Czy świat jest dzięki temu lepszy? Na przykład dzięki Stalowemu Człowiekowi zmieniliśmy ponad 37 tysięcy żelaznych nakrętek w kilka uśmiechów – mówią o swojej działalności twórcy Galerii. Galeria Figur Stalowych, ul. Przejazdowa 17, 05-800 Pruszków

 Grodzisk Mazowiecki (powiat grodziski)

„Szwedzkie Góry”

Najcenniejszym obiektem archeologicznym w gminie jest wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko położone we wsi Chlebnia, na końcu ulicy J. Ordona, zwane potocznie „Szwedzkimi Górami”. Grodzisko jest pozostałością istniejącej tu w XI i XII w. osady obronnej, która była najprawdopodobniej siedzibą rycerską. W otoczeniu warowni powstawały osady podgrodowe. Na miejscu jednej z nich rozwinęła się wieś, a potem miasto Grodzisk.

Pomnik i galeria uliczna Józefa Chełmońskiego – pomnik Józefa Chełmońskiego znajduje się na deptaku miejskim przy ul. 11 Listopada od ul. 1 Maja. Wzdłuż na elewacjach budynków znajduje się plenerowa galeria dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego. 

Dwór Wieniawskich w Chlebni – na terenie wsi znajduje się doskonale zachowane średniowieczne grodzisko. 

Milanówek (powiat grodziski) 

Zespół parkowo-willowy „Turczynek”, ul. Brwinowska 2 – dwie bliźniaczo podobne wille, zwrócone do siebie fasadami zostały wybudowane na 10-hektarowym terenie w 1905 roku. Projektantem budynków był znany łódzki architekt Dawid Lande. Budynki przeznaczone były dla córek Bonawentury Toeplitz: Franciszki i jej męża Wilhelma Wellischa oraz dla Anny i jej męża Jerzego Mayera. 

Willa „Waleria”, ul. Spacerowa 20 – budynek został wzniesiony w 1910 roku. Projektantem i zarazem inwestorem był aktor i reżyser Rufin Morozowicz, który przeznaczył go dla swojej żony Walerii z Kotowiczów, na której cześć willa otrzymała nazwę. Po śmierci pierwszych właścicieli willę otrzymała na własność ich córka Maria. Poślubiła ona rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który mieszkał w niej i tworzył przez wiele lat. 

Brwinów (powiat pruszkowski)

Pałacyk Wierusz-Kowalskich w parku miejskim – wzniesiony w 1936 r. według projektu Stanisława Grochowicza dla rodziny Wierusz-Kowalskich. W roku wybuchu II wojny światowej, m.in. podczas bitwy pod Brwinowem, pałac pełnił funkcję szpitala polowego. Obecnie jest w posiadaniu gminy Brwinów, obecnie znajduje się tam Brwinowski Pałac Kultury.

Park i siedziba PZLPiT „Mazowsze”, ul. Świerkowa 2 w Otrębusach – pałacyk w parku został wzniesiony w 1911 r. Zabudowę otacza ogród skomponowany z różnych gatunków drzew i krzewów, przechodzący w park leśny. 

Willa „Zagroda”, ul. Grodziska 57 – willa w stylu dworkowym, miejsce zamieszkania Zygmunta Bartkiewicza, pisarza, felietonisty, nowelisty i regionalisty. Wzniesiona przez właściciela według własnego planu w latach 1910-1911. Obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. • Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej, ul. Natalińska 15 – muzeum mieści się w domu prof. Mariana Pokropka – profesora etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Marian Pokropek od ponad 40 lat gromadzi zabytki sztuki ludowej: rzeźby, obrazy, gwizdawki, palemki, pisanki, wiklinowe koszyki, wyroby słomiane i wycinanki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Bydlę 18.07.2022 07:00
Komentarz usunięty

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama
Reklama