Pomnik Niepodległości na pl. Wolności został wzniesiony ze składek społeczeństwa w 1919 roku. Był miejscem uroczystości patriotycznych. Gromadzili się pod nim z okazji różnych świąt a m.in. niepodległości przedstawiciele wszystkich klas społecznych czy cechów rzemieślniczych Ten ważny dla miasta obelisk został całkowicie zniszczony w pierwszym dniu wojny, 1 września 1939 roku podczas nalotu i bombardowania. Jakim więc cudem fragment pomnika ocalał? Kto go zakopał w miejscu, gdzie stał pomnik przed wojennym zniszczeniem? Nie wiadomo.
Głaz ze słowami Mickiewicza
Napis na odnalezionym głazie pochodzi z „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Po renowacji, czyli oczyszczeniu i spolerowaniu, a także wzmocnieniu liter zabytek wróci na pl. Wolności gdzie będzie stanowił osobny obiekt historyczny.
- To prawdziwy dar od losu, że na 500 lecie miasta, które przypada 22 lipca tego roku, odnaleźliśmy ten fragment zniszczonego pomnika – mówi Katarzyna Marcinkowska z Urzędu Miejskiego. - Przecież prace budowlane na pl. Wolności prowadzone były wiele razy, ale nie natrafiono na ten zabytek-dodaje.
Zniszczony przez Niemców Pomnik Wolności został odbudowany dopiero w 1984 roku już pod nazwą Pomnik Wolności i Zwycięstwa 1919 i 1945 r. Pomnik stoi nadal na pl. Wolności bliżej u. Spółdzielczej.
– W zeszłym roku monument otrzymał nowy cokół, wykonany z bruku pochodzącego z przedwojennej nawierzchni placu Wolności- mówi Katarzyna Marcinkowska.
Napisz komentarz
Komentarze