Reklama

Obserwatorium astronomiczne: będzie widać planety i gwiazdy

W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na wyposażenie obserwatorium astronomicznego oraz tarasu widokowego w nowej Hali Widowiskowo-Sportowej, która zostanie otwarta po wakacjach. Obserwatorium ma być gotowe za 12 tygodni. Wejście będzie bezpłatne.
Obserwatorium astronomiczne: będzie widać planety i gwiazdy
Obserwatorium astronomiczne, a konkretnie jego kopułę widać dobrze na szczycie Hali

Autor: Beata Pawłowicz

Źródło: Beata Pawłowicz

– Przybliżyć naszym dzieciakom poznawanie przestrzeni kosmicznej taka jest idea – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Obserwatorium połączone jest także z dużym tarasem widokowym, z którego będziemy mogli podziwiać nasze miasto. Dzięki ustawionym tam pięciu lunetom będzie można nawet zobaczyć Warszawę. Co więcej: dwa piętra niżej stworzymy wirtualne i nowoczesne centrum nauki, poświęcone kosmosowi i przestrzeni kosmicznej – dodał burmistrz. 

Dla popularyzacji wiedzy o kosmosie

– To będzie jedno z niewielu w pełni wyposażonych obserwatoriów. Znajdzie się w nim komplet dwóch teleskopów: teleskop i teleskop słoneczny – powiedział Leszek Hus, przedstawiciel firmy Delta z Białegostoku. – Teleskop słoneczny jest szczególnie ważny dla popularyzacji wiedzy o kosmosie, gdyż dzięki specjalnemu filtrowi umożliwia obserwację nieba w dzień, a nawet obserwacje słońca. Gdy z teleskopu zdejmiemy filtr, to można z niego w nocy podziwiać ciała niebieskie i bliskie planety – dodał. 

Umowę na wyposażenie obserwatorium podpisali burmistrz Grzegorz Benedykciński i Leszek Hus z firmy Delta 

Centralnym elementem obserwatorium astronomicznego jest wieża widokowa. Na poziomie 25 metrów znajduje się na niej platforma z kopułą astronomiczną do obserwacji nieba. Kopuła jest zautomatyzowana, dzięki czemu porusza się zgodnie z ruchem obrotowym ziemi. To umożliwia obserwacje wybranej planety, a nawet wykonanie astrofotografii. 

– W obserwatorium znajdzie się także część muzealna, w której będzie można zobaczyć, a nawet wziąć do ręki meteoryty oraz tektyty (czyli to co powstaje po uderzeniu meteorytu w ziemie) – dodał Leszek Hus.

Czytaj także: 500. urodziny Grodziska Mazowieckiego
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama