– Przybliżyć naszym dzieciakom poznawanie przestrzeni kosmicznej taka jest idea – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Obserwatorium połączone jest także z dużym tarasem widokowym, z którego będziemy mogli podziwiać nasze miasto. Dzięki ustawionym tam pięciu lunetom będzie można nawet zobaczyć Warszawę. Co więcej: dwa piętra niżej stworzymy wirtualne i nowoczesne centrum nauki, poświęcone kosmosowi i przestrzeni kosmicznej – dodał burmistrz.
Dla popularyzacji wiedzy o kosmosie
– To będzie jedno z niewielu w pełni wyposażonych obserwatoriów. Znajdzie się w nim komplet dwóch teleskopów: teleskop i teleskop słoneczny – powiedział Leszek Hus, przedstawiciel firmy Delta z Białegostoku. – Teleskop słoneczny jest szczególnie ważny dla popularyzacji wiedzy o kosmosie, gdyż dzięki specjalnemu filtrowi umożliwia obserwację nieba w dzień, a nawet obserwacje słońca. Gdy z teleskopu zdejmiemy filtr, to można z niego w nocy podziwiać ciała niebieskie i bliskie planety – dodał.
Centralnym elementem obserwatorium astronomicznego jest wieża widokowa. Na poziomie 25 metrów znajduje się na niej platforma z kopułą astronomiczną do obserwacji nieba. Kopuła jest zautomatyzowana, dzięki czemu porusza się zgodnie z ruchem obrotowym ziemi. To umożliwia obserwacje wybranej planety, a nawet wykonanie astrofotografii.
– W obserwatorium znajdzie się także część muzealna, w której będzie można zobaczyć, a nawet wziąć do ręki meteoryty oraz tektyty (czyli to co powstaje po uderzeniu meteorytu w ziemie) – dodał Leszek Hus.
Napisz komentarz
Komentarze