To była już druga edycja Pikniku z Pszczółką. Na terenie gminy Żabia Wola widok ula nie jest czymś wyjątkowym. Są w przydomowych ogródkach, polach i ogrodach. a pszczoły można spotkać wszędzie. To te życiodajne owady były tematem pikniku.
Królowa
Na stoisku pszczelarza Sławomira Leśniaka, uczestnicy mogli podziwiać fragment ula, w którym, wśród pszczół można było zobaczyć ich królową. Punktem programu było wirowanie plastrów miodu przez pana Sławomira, pszczelarza z Ojrzanowa. Wokół jego stoiska zebrało się wiele osób, ciekawych jak powstaje miód. Wśród zgromadzonych był Piotr Rybka, wójt gminy Żabia Wola, który również podzielił się swoją pasją do pszczelarstwa opowiadając niezwykłe ciekawostki z życia tych owadów, wdając się w specjalistyczne rozmowy. Dzięki temu można było dowiedzieć się jak wybierana jest królowa, jak długo żyje i jaka jest rola strażników ula.
Świeży miód
Po uroczystym odliczaniu pan Sławek uruchomił wirówkę, a kilka minut później można było skosztować świeżego miodu. Kolejce chętnych do spróbowania tego przysmaku nie było końca.
W żabiowolskim Domu Kultury odbywały się warsztaty dla najmłodszych, których bohaterką była Pszczółka Maja. Na zewnątrz na dzieci czekały dmuchańce, wata cukrowa, malowanie buziek i animacje przygotowane przez OSP Skuły.
Podczas pikniku można było również kupić miód i produkty pszczele, rękodzieło, zabawki, a nawet lokalne, naturalne kosmetyki.
W holu Domu Kultury stanęła okolicznościowa foto-budka, panie z biblioteki rozdawały lizaki, a dj grał chill-outową muzykę. Mimo, że od rana padał deszcz, na czas pikniku wyszło słońce i zrobiło się gorąco i radośnie.
Nowa tradycja
Miejmy nadzieję, że stanie się to tradycją w Żabiej Woli, gdyż mieszkańcy bardzo chwalili sobie klimat, ideę i piknikową atmosferę spotkania. Było kolorowo, piknikowo, można było spróbować pyszności i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o właściwościach miodu i roli pszczół w życiu człowieka.
Bawiąc się warto pamiętać , że zgodnie ze słowami Alberta Einsteina, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia.
Czytaj także: Modułowa szkoła powstanie w Ojrzanowie
Napisz komentarz
Komentarze