Tradycyjne piosenki dożynkowe przedstawił na scenie zespół „DoReMiRe”. Wyśpiewane na ludową nutę słowa: „Witajcie kochani i bądźcie nam tu radzi” – wprowadziły zebranych w nastrój tego święta. Zespół wystąpił w strojach łowickich.
Najpiękniejsze wieńce
Dożynki, to święto plonów, a więc konkurs wieńców. W tym roku wzięło w nim udział kilkanaście sołectw, a także Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Klub Seniora. Pierwsze miejsce zdobył wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich i Straż Pożarną w Żelechowie.
– Pomysł na ten wieniec narodził się z miłości do naszej wsi i do jej mieszkańców – powiedziała jedna z autorek nagrodzonego wieńca Malwina Pałasz. – Kłosy, z których jest zrobiony, ofiarowali gospodarze z Żabiej Woli, stelaż zrobili nasi koledzy z OSP. – dodała.
A Magdalena Radomińska, druga z nagrodzonych, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich i druhna-strażaczka, stwierdziła. – Dzisiejsze święto 120-lecia OSP jest dla nas bardzo ważne! Mamy nową siedzibę, sprzęt, nawet kupiliśmy w tym roku wóz strażacki z drabiną! Wiemy, że najważniejsi są ludzie. Dlatego cieszymy się, że możemy wszyscy razem świętować. Czujemy się jedną, wielką rodziną, a jest nas prawie setka – dodała.
Radości i zabawy było wiele
Mieszkańcy i goście z sąsiednich gmin przybyli na dożynki bardzo licznie. Na placu pod nową remizą bawiło się kilkaset osób: słuchając muzyki i jedząc przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz OSP kiełbaski, bigos i pierogi. Dominika Danielik przyjechała do Żelechowa z rodziną z sąsiedniej Huty Żabiowolskiej. Jej syn był zadowolony z „dmuchańców”, córka zachwycona kolorowymi strojami ludowymi a reszta rodziny potrawami z grilla oraz wozami strażackimi, których było wiele, gdyż strażacy z sąsiednich gmin przybyli, aby wspólnie świętować z kolegami z Żelechowa. – Wiele się w naszej gminie zmienia na plus – powiedziała pani Dominika. – Na przykład w zeszłym roku w Żabiej Woli w parku powstała strefa relaksu, gdzie są hamaki i plac zabaw, dlatego chodziłam tam z moimi dziećmi codziennie przez całe wakacje – uzupełniła.
Mieszkańcy podczas świętowania dożynek mogli także wystawić na straganach swoje produkty. Między nimi znalazła się Monika Wasilczuk z Wycinek Osowskich, która wytwarza mydła i kremy. Początkowo pani Monika robiła te kosmetyki dla siebie, ale jak to często bywa, jej pasja szybko zamieniła się w zawód.
Podczas tegorocznych dożynek po raz pierwszy gmina Żabia Wola nadała tytuł honorowego obywatela. Otrzymał go Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa, którego Piotr Rybka nazwał mentorem. Józef Kurek pracę w samorządzie zaczynał właśnie w Żabiej Woli. Podczas uroczystości Piotr Uściński, sekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wręczył wójtowi Piotrowi Rybce symboliczny czek na sumę 5 mln zł na rozwój sieci światłowodowej. – Gmina Żabia Wola złożyła bardzo dobry wniosek i otrzyma wsparcie finansowe na sieć szerokopasmową Internetu – powiedział Piotr Uściński. – 5 mln zł wystarczy, żeby w ciągu dwóch lat 90 proc. domostw w naszej gminie miało Internet bezprzewodowy – powiedział wójt Rybka. – Tylko 9 gmin w Polsce dostało taki czek – dodał z dumą.
Napisz komentarz
Komentarze