Po informacji od zatroskanych mieszkańców miasta MWKZ w dniu 29.09.2022 przeprowadził kontrolę Pałacu Teichfelda położonego przy alei Armii Krajowej 77 w Pruszkowie, który jest wpisany na listę zabytków. Inspekcja wykazała, że nieruchomość jest w kiepskim stanie. Wśród zaniedbań konserwator wymienił między innymi: ubytki i odparzenia tynków w elewacji, problemy z wilgocią spowodowane uszczerbkami w orynnowaniu nieruchomości, pęknięcia w gzymsach oraz zniekształcenia blachy. Obecnie wysłane zostały instrukcje dla właścicieli nieruchomości, mające na celu uratowanie i odrestaurowanie zabytku.
Pałac otrzymał swoją nazwę od pierwszego właściciela, Jakuba Teichfelda współzałożyciela Fabryki Porcelany. Został zbudowany w roku 1872. Po II wojnie światowej nieruchomość pełniła funkcję siedziby Państwowego Instytutu Szkła i Ceramiki. Po przeprowadzce instytutu do Warszawy obiekt przekazany został do użytkowania Pruszkowskim Zakładom Porcelitu. W 2005 roku posiadłość została sprzedana przez syndykat masy upadłościowej firmie deweloperskiej, która buduje na terenie dawnej fabryki osiedle mieszkaniowe. Obecnie w części pałacu mieści się biuro sprzedaży mieszkań.
Zgodnie z przepisami za stan zabytku odpowiada jego właściciel, dlatego MWKZ wysłał do firmy Longbrige 100 Sp. zo.o, która opiekuje się nieruchomością, zalecenie, które obejmuje konieczne naprawy. W wypadku, gdyby firma nie podjęła się remontu, grozi mu kara finansowa od 500 do 50 000 zł.
- Nakazuje się uzupełnienie oraz usunięcie nieszczelności w systemie odprowadzania wód opadowych budynku, oraz udrożnienia zachowanych betonowych koryt, oraz montaż brakujących fragmentów odprowadzających wody opadowe. Wyżej wymienione prace zostaną przeprowadzone w terminie do 01.12.2023 roku – czytamy w zaleceniu od MWZK.
Dodatkowo do roku 2025 konserwator zlecił renowację drewnianej stolarki i zniekształconej obróbki blacharskiej, uzupełnienie brakujących elementów dekoracyjnych obramień okiennych oraz brakujących fragmentów elewacji.
Niedawno pisaliśmy o nakazie konserwatora, dzięki któremu rozpoczęto parce remontowe pałacyku przy ul. Broniewskiego. Obecnie dzięki czujności mieszkańców oraz działań MWZK kolejny historyczny zabytek ma szansę zostać odnowiony.
Napisz komentarz
Komentarze