Psycholodzy polecają gry planszowe. Powodów jest wiele. Po pierwsze ich zdaniem planszówki rozwijają wyobraźnie i pamięć dziecka. A także zdolność do koncentracji i umiejętność logicznego myślenia. Planszówki to zabawa, która uczy i ćwiczy różne umiejętności dziecka.
Bawiąc i budząc dużo emocji, stwarza pretekst do m.in. nauki liczenia. Rozwija spostrzegawczość i zdolność do przewidywania dalszego ciągu wydarzeń. Uczy także zdrowej rywalizacji i umiejętności przegrywania. A nie jest to łatwa sztuka, która jednak jest niezbędna także w szkole, jak i potem w dorosłym życiu.
Rozgrywki w Mediatece
W turnieju, który organizuje Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki w tę środę, mogą uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku 6-13 lat. Warunkiem jest m.in. posiadanie karty bibliotecznej, która jednak można założyć. Tak jak jeszcze dziś zgłosić dzieci do udziału w turnieju.
Ważne jest także to, by uczestnicy Turnieju znali reguły gier, w których będą brali udział, choć organizatorzy przypomną je przed rozpoczęciem rozgrywki. Rozgrywki turniejowe będą odbywać się w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszej zagrają dzieci wieku od 6 do 9 lat, w drugiej od 10 do 13 lat.
Jakie to będą gry? Podczas turnieju dzieci i młodzież będą rywalizować na etapie kwalifikacji w następujących grach planszowych: Ślimaki to mięczaki, Pędzące Jeże, Pędzące ślimaki. A także: Ubongo, Nowa Gwinea, Rummikub. Podczas turnieju dzieci będą także grać w: Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż oraz Europa.
Turniej odbędzie się w Mediatece (ul. 3 Maja 57). Rozpocznie się o godzinie 16.00, a potrwa do 19.00.
Zróbmy turniej w domu
Turniej planszówek to także dobry pomysł dla rodziny na wolny czas spędzany wspólnie z dziećmi. Turniej można zorganizować w domu, kiedy z wizytą przybędą teściowie czy kuzyni. Zwłaszcza że psycholodzy zachwalają zalety gry w planszówki, w której uczestniczą dorośli: rodzice czy też dziadkowie. Po pierwsze dlatego, że dziś niewiele rzeczy dziecko i rodzice robią razem. Kiedyś dorośli i dzieci bawili się wspólnie, np. na podwórku grali w komórki do wynajęcia. Niestety te czasy dawno minęły. Dziś dzieci bawią się same na placu zabaw pod czujnym okiem rodziców lub spędzają czas przed ekranami. Po drugie planszówka pozwala, pokazać dziecku, jak sobie dorośli radzą z emocjami, jak je przeżywają. Stwarza także okazję do naturalnej spontanicznej rozmowy, w której buduje się dobra więź między dzieci i rodzicami.
Napisz komentarz
Komentarze