W mieście nastała moda na Gapiszona. W Parku Kościuszki przez cały sierpień można oglądać historie z jego udziałem. W każdy piątek na Facebooku urzędu miasta pojawiają się nowe zabawne ilustracje z przemiłym chłopcem w charakterystycznej czapce w paski z pomponem. Skąd jednak pojawił się u nas w mieście i co robi w Pruszkowie?
Gapiszon powstał dzięki ilustratorowi Bohdanowi Butenko. To on na zawsze połączył chłopca z Pruszkowem. Butenko wraz z rodziną przeniósł się do miasta po zakończeniu drugiej wojny światowej. Artysta skończył Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Tutaj się ożenił i tworzył przez kilkadziesiąt lat. To jego żona, Mirosława Żegilewicz, mieszkanka miasta, nadała Gapiszonowi imię.
Bohdan Butenko urodził się w 1931 roku w Bydgoszczy. Podczas okupacji w trakcie II wojny światowej przebywał w Warszawie. Potem zadomowił się w Pruszkowie. Po zdaniu matury rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (która od 1957 zmieniła nazwę na Akademię Sztuk Pięknych).
Jego kariera ilustratora rozpoczęła się w 1955 roku w wydawnictwie Nasza Księgarnia, gdzie pełnił funkcję redaktora artystycznego. Współpracował z wieloma czasopismami dla dzieci, na przykład „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, czy „Płomyk”. Oprócz Gapiszona stworzył również postacie Kwapiszona oraz Gucia i Cezara. W trakcie swojej pracy współpracował z Kabaretem Starszych Panów oraz Telewizją Polską. Przez wiele lat tworzył również scenografie dla teatrów. Bohdan Butenko odszedł w 2019 roku.
– Butenko postrzegał zwykłe codzienne sytuacje w nowy sposób i nadawał im zaskakującej lekkości. Poczucie humoru stało się narzędziem, którym posługiwał się z mistrzostwem równie imponującym, jak jego ilustracyjna stylistyka – możemy przeczytać na stronie internetowej miasta.
Bohdan Butenko to jeden z wielu sławnych Pruszkowian. Dzięki inicjatywie władz miasta najmłodsi mieszkańcy mają okazję poznać artystę i jego twórczość.
Napisz komentarz
Komentarze