Narratorem w filmie jest specjalista historii miasta i radny Łukasz Nowacki. Głos zabierają Elżbieta Połanecka – wieloletnia nauczycielka szkół grodziskich, najdłużej związana ze Szkołą Podstawową nr 4 oraz Roman Sławiński, którego ciocia Stanisława Sławińska ukrywała w swoim domu w czasie wojny przy ulicy 3 Maja dziesięć osób narodowości żydowskiej oraz pośmiertnie otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” przyznawany przez Yad Vashem.
Autorzy filmu przypominają też, że do Grodziska Mazowiecki trafił jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarz i działacz społeczny Marek Edelman. Ukrywał się tu do 18 stycznia 1945 r. Warto również przypomnieć, że w okresie II Rzeczypospolitej ukazywał się nawet w mieście tygodnik w języku jidysz „Dos Grodzisker Wort ".
Zdjęcia do filmu wykonano m.in. na miejscu dawnej synagogi oraz na cmentarzu żydowskim.
Dziś o obecności Żydów w Grodzisku Mazowieckim przypomina kilka zachowanych kamienic, mural z napisem w języku jidysz na dworcu kolejowym oraz widoczne na framugach drzwi ślady po mezuzach umieszczonych u wejścia żydowskich domostw zawierających fragment Tory. We wrześniu br. zakończył się Festiwal Kultury Żydowskiej, który odbywa się w Grodzisku od czterech lat. Tym razem mogliśmy na wystawie oraz w specjalnie wydanej książce podziwiać np. nigdy dotychczas niepublikowane zdjęcia synagogi.
Napisz komentarz
Komentarze