W mieszczącym się w Milanówku Oddziale Dokumentacji Osobowej i Płacowej Archiwum Państwowego w Warszawie przechowywana jest dokumentacja płacowa zakładów produkcyjnych z całej Polski, które działały w czasach PRL, ale upadły w chwili transformacji.
W ramach obchodów I Festiwalu Dnia Archiwisty w sobotę w godzinach od 11.00 do 17.00 wehikuł czasu przeniesie gości festiwalu do epoki zakładów przemysłowych PRL. Dzięki zgromadzonym na wystawie dokumentom i fotografiom będzie można poznać dzieje rozwoju oraz upadku kluczowych fabryk i zakładów pracy z okresu PRL-u. A także realia pracy w Polsce w latach 1950–1989.
Legedarne zakłady: Ursus i Kowary
Dzięki wystawie zorganizowanej w Milanówku będzie można zapoznać się z dokumentacją płacową, historią powstania, a także likwidacją takich zakładów jak MIFAM, Ursus, Fabryka Dywanów Kowary, Moda Polska z Warszawy, Stocznia Szczecińska, Huta Szkła Kryształowego Julia, a także Fabryka Maszyn Żniwnych z Płocka, która jako jedyna w Polsce produkowała kombajny.
Jak poinformowała nas Aneta Rokicka, kierownik milanowskiego oddziału archiwum państwowego, w gablotach będzie można zobaczyć zdjęcia i dokumenty ilustrujące historie tych zakładów. Aby przybliżyć atmosferę tamtych czasów, na wystawie zgromadzono także gadżety z epoki PRL, jak m.in. maszynę do pisania, encyklopedie, adapter na płyty, stare radio, a także projektor bajek na klisze. Podczas festiwalu odbędzie się, zapewne wzruszająca dla starszego pokolenia, projekcja bajek z czasów PRL.
Podczas festiwalu będzie można także zasięgnąć porady na temat szukania akt osobowo-płacowych z dawnych lat. Chętni będą mogli także zwiedzić archiwalne magazyny.
Oddział Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku mieści się
ul. Stefana Okrzei 1.
Napisz komentarz
Komentarze