Reklama

Otyłość dzieci i młodzieży problemem Mazowsza

Problem nadwagi i otyłości dotyczy co trzeciego 8-latka i co piątego 10-16 latka. Badania pokazują także, że na nadwagę i otyłość najbardziej narażeni są uczniowie z województwa mazowieckiego i łódzkiego.
Otyłość dzieci i młodzieży problemem Mazowsza
Badania mówią, że jest mitem przekonanie, że dzieci z otyłości „wyrastają”.

Autor: Fot. Pixabay

Problemowi otyłości wśród dzieci i młodzieży poświęcony będzie VI Mazowiecki Przegląd Zdrowia Publicznego, czyli konferencja organizowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Konferencja, która odbędzie się w poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,  nosi tytuł Otyłość wśród dzieci i młodzieży – wyzwanie dla zdrowia publicznego. 

Dlaczego dzieci tyją 

Wzrost liczby dzieci z nadwagą i otyłością jest na tyle znaczący, że coraz częściej mówi się o epidemii. Z badań m.in. Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że na przestrzeni ostatnich 30 lat w Warszawie, liczba chłopców z otyłością w wieku zwiększyła się trzykrotnie a dziewczynek aż dziesięciokrotnie. Badania dotyczą dzieci w wieku 11-15 lat. 

Tzw. zajadanie emocji, to nie jest tylko domena dorosłych. Dlatego relacje emocjonalne mają także ogromny wpływ na prawidłową wagę dzieci i młodzieży. Fot. Pixabay

Mitem jest, że dzieci z otyłości „wyrastają”. Badania mówią co innego, że aż 80 proc. otyłych nastolatków będzie miało problemy z wagą jako dorośli. Otyłości sprzyja łatwy dostęp do słodzonych napojów, Fast food oraz spędzanie wolnego czasu przed urządzeniami elektronicznymi zamiast na boisku, placu zabaw czy wyprawie rowerowej. 

Warto jednak dodać, że znaczenie mają także emocje. Dzieci, których rodzice pracują, a dziadkowie mieszkają w innych miastach, borykają się z problemem samotności. Nie umieją radzić sobie z emocjami, nie czują się kochane, ważne i bezpieczne. „Zajadanie uczuć”, to nie jest tylko domena dorosłych. 

Wyzwanie dla rodziców

Naukowcy udowodnili, ponad 30 proc. rodziców z nadmierną masą ciała ma dzieci, które dotyczy ten sam problem. Wygodnie jest przerzucić odpowiedzialność na geny, bo na nie mamy wpływu. A jednak ogromne znaczenie ma styl odżywiania i brak aktywności fizycznej. To dorośli decydują o tym, co, kiedy i w jakich warunkach je dziecko. 

Okazuje się bowiem, że ważne dla prawidłowej wagi ciała dziecka jest wspólne z rodzicami jedzenie posiłków. Znaczenie ma także ilość posiłków. Jedzenie dwa zamiast pięć razy dziennie. Jedzenie dużej ilości warzysz i owoców, a nie jedzenie fast food, słodyczy i napojów słodzonych. Oczywiście znaczenie ma także aktywności fizyczna, która nie może być zdominowana przez media i czas spędzony przed ekranem telefonu czy komputera. WHO zaleca, aby dziecko każdego dnia przez godzinę było aktywne fizycznie. 

Ważne jest także to aby dziecko było wyspane, czyli m.in. nie miało w nocy telefonu przy łóżku. 

Otyłość zagraża wszystkim

Otyłość została wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD 10) już w ubiegłym wieku. Czym jest otyłość? To nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, zagrażające zdrowiu. Z prognoz raportu NFZ Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski, wynika, że 2025 r. wzrośnie znacznie liczba pacjentów dotkniętych chorobami wynikającymi z otyłości. A więc wzrośnie .in. liczna dorosłych chorych na cukrzycę, nadciśnieniem i zwyrodnienie stawu kolanowego.

Podczas poniedziałkowej konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczących żywienia dzieci i młodzieży na Mazowszu, które przeprowadzili eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja jest realizowana w ramach kampanii edukacyjnej w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych Talerz pełen zdrowia. 

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama