Prace w Piastowie rozpoczęły się w połowie marca w 2023 roku. Wywiercony otwór, o nazwie GT-1 Piastów, to otwór badawczy. Powstał przede wszystkim po to, aby potwierdzić, czy w ziemi pod Piastowem jest źródło geotermalne, które będzie można wykorzystać na potrzeby miasta.
- Miło mi poinformować, że założenia, które opisaliśmy we wniosku, dzięki któremu dostaliśmy jako jedna z 15 gmin w Polsce dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”, całkowicie się potwierdziły. Oznacza to, że woda termalna, która jest pod nami, nadaje się do celów ciepłowniczych – poinformował gości Grzegorz Szuplewski.
Na spotkanie przybyli między innymi dr. inż. Bogdan Noga, zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii firmy Multiconsult, która nadzorowała prace w Piastowie, Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Łukasz Białczak, Prezes Geotermii Polskiej SA.
- Finalnie otwór geotermalny Piastów GT-1 został wywiercony do głębokości 2030 m. Warstwa wodonośna jest wykształcona w postaci piaskowców pochodzących z okresu jury dolnej. Odkryta woda termalna na głębokości 2030 m ma temperaturę 51,5 stopni Celsjusza. Wodę tę można będzie wydobywać w ilości 200 m3/h przy depresji 32 m. Zwierciadło statyczne stabilizuje się na głębokości 51 m p.p.t. - przekazał urząd miasta w informacji prasowej.
Aby wykorzystać źródło do ocieplenia mieszkań i domów w Piastowie, potrzebne będą dalsze działania. Przede wszystkim trzeba wywiercić drugi otwór, którym woda będzie „wracać do obiegu". To kolejna duża inwestycja, która może w niedługim czasie zostać zrealizowana w mieście. Również na nią gmina ma szansę dostać dofinansowanie oraz specjalny kredyt na preferencyjnych warunkach.
Władze Piastowa rozpoczęły już rozmowy z dystrybutorem gazu, który obsługuje Piastów, o możliwości sprzedaży energii, która w przyszłości zostanie wyprodukowana w gminie za pomocą geotermii. Dzięki temu jest szansa, że w przyszłości uda się zapobiec drastycznym wzrostom cen ciepła w Piastowie.
- Każda gmina musi obecnie myśleć o odejściu od węgla i zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Im szybciej to zrobią, tym lepiej. Niestety energia będzie drożeć. Dlatego mam nadzieję, że dopięcie dodatkowego źródła, jak geotermia, do sieci ciepłowniczej w mieście, te wzrosty ograniczą – zaznaczył dr inż. Bogdan Noga.
Na razie jednak miasto dysponuje jedynie jednym otworem, który nie może być wykorzystany w celach grzewczych. Są jednak inne możliwości na użycie wody termalnej.
- Obecnie udostępniona poprzez otwór Piastów GT-1 woda termalna będzie mogła być wykorzystana do celów leczniczych lub rekreacji (np. baseny termalne). W tym celu do eksplantacji wody termalnej wystarczy tylko jeden otwór. Może się również okazać, że wydobywana woda będzie miała właściwości lecznicze i będzie mogła stanowić podstawę różnego rodzaju zabiegów zdrowotnych (np. kąpiele, inhalacje, pijalnia wody, tężnie itp.) – możemy przeczytać w informacji prasowej.
Miasto czeka teraz na uzyskanie koncesji na eksploatację odnalezionej wody od Marszałka Województwa Mazowieckiego. Dopiero wówczas Piastów będzie mógł korzystać ze źródła. Urząd wysłał już odpowiednie dokumenty w tym celu.
Coraz więcej miast w Polsce i Unii Europejskiej odchodzi od nieodnawialnych źródeł energii. Jest to konieczne, gdyż tylko w ten sposób możemy ochronić środowisko naszej planety. Geotermia jest jedną z najlepszych alternatyw. W przeciwieństwie do energii słońca czy wiatru jest zawsze stabilna. Inwestując w nią, Piastów robi wielki krok w przyszłość.
Napisz komentarz
Komentarze