Remont skrzyżowania alej Wojska Polskiego i Niepodległości został rozpoczęty. Prace budziły liczne kontrowersje w mieście ze względu na konieczność wycięcia drzew przy drogach. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, który odpowiada za ulice, uznał jednak, że względy bezpieczeństwa są ważniejsze i zadecydował o rozpoczęciu remontu. Drzewa zostały wycięte.
- To skrzyżowanie nie wybacza błędów. Każda pomyłka może doprowadzić do wypadku. W mojej ocenie jest źle zorganizowane i chcę to zmienić — powiedział na jednym ze spotkań z mieszkańcami zastępca dyrektora MZDW, Tomasz Dąbrowski.
Dzięki inicjatywie prezydenta Pawła Makucha, jego zastępcy Konrada Sipiery oraz pracowników urzędu, został przygotowany plan nasadzeń wzdłuż al. Wojska Polskiego i stworzenia tutaj buforu zieleni.
- Powstanie on między ścieżką rowerową a ciągiem pieszych. Azyl zieleni stworzy wyjątkowy klimat w al. Wojska Polskiego, będzie połączeniem funkcjonalności terenu z naturą. Należy podkreślić, że bufor zieleni nie wpłynie w żaden sposób na zakłócenie ruchu pieszych i rowerzystów. Planowane są nasadzenia drzew osiągające wysokość 8-10 metrów – możemy przeczytać w informacji prasowej z Biura Promocji i Marketingu Urzędu Miasta.
Paweł Makuch ma nadzieję, że nasadzenia zaczną się już niedługo, w trakcie przebudowy skrzyżowania.
- Zarówno ja, jak i urząd miasta nie mieliśmy wpływu na decyzję MZDW i plan przebudowy skrzyżowania. Kiedy dowiedzieliśmy się o zakresie prac, rozpoczęliśmy działania mające na celu przywrócenia zieleni na tym terenie. Przeprowadziłem rozmowę z MZDW, a także Pruszkowską Spółką Mieszkaniową, gdyż cześć terenu, na którym powstanie bufor, należy również do nich. Obie jednostki wyraziły chęć współpracy przy projekcie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców Pruszkowa, ale jeśli uda się je połączyć z odbudową zieleni to bardzo dobre. Nowe nasadzenia w postaci drzew, krzewów i bylin idealnie wpiszą się w układ drogowy – powiedział nam prezydent Pruszkowa. Obecnie urząd czeka na oficjalną zgodę na działania od MZDW i PSM.
Przeprowadzanie remontu skrzyżowania było konieczne, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Dobrze jednak wiedzieć, że może on iść w parze z ekologią i estetyką miasta.
Napisz komentarz
Komentarze