Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wybieramy swoich przedstawicieli, którzy reprezentują nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Tegoroczne wybory odbędą się w niedzielę 26 maja.
Nie każdy jednak jest uprawniony do głosowania. Warunki, jakie należy spełnić, określa ustawa z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy. Zgodnie z zapisem w ustawie, prawo do głosowania (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który:
– najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
– nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
– nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
– nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców. Można być wpisanym tylko do jednego spisu. Spisy sporządzają urzędy gmin.
Głosowanie odbywa się w przypisanym do miejsca zamieszkania lokalu wyborczym. Wyborca automatycznie wpisany zostaje na listę na podstawie miejsca zameldowania. Na wniosek złożony przez wyborcę, można wybrać inne miejsce do głosowania. Wniosek taki złożyć należy najpóźniej pięć dni przed wyborami, czyli do 21 maja 2019 r.
Żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby, powinni złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie w danej miejscowości. Wniosek składa się w urzędzie gminy od 5 maja do 13 maja 2019 r. Osoby, które przybyły do miejsca zakwaterowania po tym terminie, mogą złożyć wniosek najpóźniej w piątek, 24 maja 2019 r. Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek, zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
Możliwe jest też głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą, na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej dwa dni przed wyborami.
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.
Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć, najpóźniej pięć dni przed wyborami, pisemny wniosek o wpisanie do spisu wyborców w gminie właściwej dla miejsca czasowego pobytu.
W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze mogą dopisać do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:
– przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania;
– zostali pominięci w spisie, jeżeli udokumentują, że stale zamieszkują na terenie danego obwodu głosowania, a urząd gminy potwierdzi, że nie otrzymał zawiadomienia o utracie przez nich prawa wybierania lub o wpisaniu do spisu wyborców w innym obwodzie,
– zostali skreśleni ze spisu dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów;
– chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
- 24.04.2019 04:00

Napisz komentarz
Komentarze