Prawie 20 lat temu, dokładnie 1 maja 2004 roku, Polska dołączyła do Unii Europejskiej, a z efektów tej decyzji korzystamy na co dzień. Inwestycje w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego to najbardziej widoczne korzyści, które dla dzisiejszej młodzieży są czymś naturalnym. Jednak nie zawsze tak było, co podczas spotkania podkreślił Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, który przez prawie 20 lat zajmował się tematyką europejską.
- Realia życia przed dołączeniem Polski do Unii Europejskiej były inne niż obecnie. Podróżowanie po krajach europejskich z obowiązkowym paszportem, mniejsze możliwości edukacji i pracy poza granicami to tylko niektóre przykłady – powiedział Wojewoda Mazowiecki. - Do najbardziej widocznych korzyści z decyzji o dołączeniu do europejskiej wspólnoty należą fundusze na inwestycje w całym kraju. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że Unia Europejska to zdecydowanie więcej. To jeden z gwarantów ochrony praw człowieka i bezpieczeństwa każdego z nas – dodał.
Debatę „20 lat członkostwa w Unii Europejskiej i co dalej?” zorganizowali: Stowarzyszenie Europa i My, przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz inicjatywy „Młodzieżowe Tarapaty”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze