Szkoła imienia Bohaterów spod Darnicy
Istnienie szkoły datuje się na rok 1958. Początki placówki nie były łatwe, dzieci uczyły się w drewnianych barakach u zbiegu ulic Karłowicza i Bohaterów Wolności. Osiem lat później patronat nad nią objęło Szefostwo Wojsk Obrony Przeciwlotniczej MON. We współpracy z żołnierzami dyrekcja szkoły i władze miasta rozpoczęli budowę nowej placówki. Dzięki zaangażowaniu wojska obiekt powstał już rok później i w 1967 budynek przy ulicy Żbikowskiej zaprosił w swoje progi pierwszych uczniów. Szkoła przyjęła imię Bohaterów spod Darnicy.
- Był to hołd złożony polskim żołnierzom z 1 Samodzielnego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej poległym w czasie walki stoczonej w nocy z 7 na 8 kwietna 1944 roku na stacji kolejowej Darnica (obecnie dzielnica Kijowa). Dla większości obecnych tam chłopców był to chrzest bojowy. Mimo zaskoczenia zestrzelono pięć samolotów niemieckich. Zginęło wówczas 4 polskich przeciwlotników, wśród nich niezwykle dzielnie walczący porucznik Jan Kanonienko i kapral Michał Kurczewski, a 68 zostało rannych. Decyzją rady pedagogicznej i opiekuna szkoły (Szefostwa Wojsk Obrony Przeciwlotniczej MON) ustalono, że dzień 8 kwietnia będzie obchodzony jako Święto Szkoły – przekazuje na swojej stronie szkoła w Piastowie.
Święto Szkoły
Data 8 kwietnia stała się terminem Święta Szkoły. W tym roku uroczystość była obchodzona z lekkim opóźnieniem, jednak ze względu na okrągłą, 80 rocznicę Bitwy pod Darnicą, pracownicy szkoły wraz z uczniami przygotowali wyjątkowe wydarzenie.
Dzieci przedstawiły losy osób, które były w Darnicy podczas ataku niemieckich samolotów oraz tych, którzy ryzykując życie, bronili stacji. To jednak nie wszystko. Mieszkańcy mieli okazję podziwiać, jak uczniowie reprezentują swoje talenty podczas śpiewu, tańca i gry na instrumentach.
Od początku powstania nowego budynku placówki, władze szkoły kontynuują współpracę i dobre stosunki z wojskiem i oddziałami przeciwlotniczymi, w szczególności z 15. Gołdapskim Pułkiem Przeciwlotniczym. Żołnierze zawsze z przyjemnością odwiedzają szkołę, szczególnie podczas jej święta. Nie inaczej było w tym roku.
Gospodarzem wydarzenia był oczywiście dyrektor szkoły, Stanisław Siekierko. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili między innymi generał Andrzej Lewandowski dowódca pułku artylerii, dowódca dywizjonu rakietowego obrony powietrznej pułkownik Grzegorz Konkiel, dyrektorzy pozostałych piastowskich szkół oraz burmistrz-elekt Tomasz Jankowski.
Żołnierze dla szkoły
Żołnierze z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego przybyli do szkoły w Piastowie wraz z działami, którymi posługują się na co dzień. Dzięki temu dzieci miały okazję nie tylko z bliska obejrzeć broń przeciwlotniczą, ale również usiąść za sterami prawdziwego działa.
Przed uroczystością na terenie szkoły stanęła znana większości mieszkańców miasta odnowiona armata, nieoficjalny symbol placówki. Jej renowacją zajęli się żołnierze z 38 dywizjonu zabezpieczeń Obrony Powietrznej z Sochaczewa.
Nauczyciele piastowskiej szkoły nr 4 od jej powstania uczą swoich podopiecznych wartości bliskich bohaterów spod Darnicy, a także żołnierzy z oddziałów przeciwlotniczych: honoru, patriotyzmu, poświęcenia czy ciężkiej pracy. Do tych tradycji pedagodzy nawiązują również współcześnie. Były one także tematem przewodnim uroczystości.
Napisz komentarz
Komentarze