Zaczęło się od przypuszczeń ekspertów, że w Piastowie jest woda termalna, która mogłaby w przyszłości służyć mieszkańcom jako dodatkowe źródło do ocieplenia domów i mieszkań. Aby potwierdzić te przypuszczenia, należało wywiercić otwór geotermalny. Tak też zrobiono, o czym poinformowaliśmy Państwa pod koniec zeszłego roku na łamach naszej gazety. Otwór geotermalny Piastów GT-1 został wywiercony do głębokości 2030 m. Okazało się, że woda termalna jest i ma temperaturę 51,5 stopni Celsjusza. Urząd miasta przekazał wówczas w informacji prasowej, że wodę będzie można wydobywać w ilości 200 m3/h przy depresji 32 m.
I tutaj zaczynają się schody. Bo aby tak się stało, miasto musiałoby wykonać kolejne inwestycje. Przede wszystkim potrzebne byłoby wywiercenie drugiego otworu, którym woda będzie „wracać do obiegu", a także wybudowanie pełnej infrastruktury potrzebnej do podłączenia wód termalnych do sieci ciepła. Poprzednia władza postanowiła jednak zlecić przetarg na wykonanie opracowania planu oraz kosztorysu dla takiej inwestycji.
Tymczasem w tym miesiącu nowy samorząd przetarg unieważnił. O komentarz tej decyzji poprosiliśmy obecnego burmistrza Piastowa, Tomasza Jankowskiego.
– Szanowni Państwo, jeszcze w poprzedniej kadencji rada miejska nie wyraziła zgody na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dostosowałby miejscowy plan do tego typu inwestycji. Sprawa geotermii związana jest z programem „Elena”, który przejąłem po poprzednikach (obecnie analizujemy te dokumenty). W programie Elena są jeszcze inne zadania poza geotermią. Jednak, jak wynika z dokumentów, aby zrealizować cały program, potrzeba kwoty około 120 mln zł, a takich pieniędzy nie mamy. Dziwię się swoim poprzednikom, że przy tylu problemach w naszym mieście postawili na inwestycję, która nie jest priorytetem, za to mocno obciąża budżet. Przy tego typu inwestycji należy pamiętać, że potrzebny jest najprawdopodobniej niemały wkład własny, a teraz miasto ma zupełnie inne potrzeby, o których słyszę każdego dnia od Mieszkańców. Są to: infrastruktura drogowa, chodniki, czystość w mieście, stworzenie placu zabaw, poprawa infrastruktury sportowej czy usprawnienie komunikacji miejskiej. Myślimy również o stworzeniu żłobka w Piastowie – przekazuje Tomasz Jankowski.
Burmistrz miasta obiecał słuchać mieszkańców i odpowiadać na ich potrzeby. Czy ciepłownia wykorzystująca wody termalne powinna teraz powstać w naszym mieście? Dajcie znać, co Wy sądzicie o tej inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze