Pani Grażyna wychodzi właśnie z marketu, który znajduje się przed muralem. Ma czworo wnuków, a więc spieszy się do domu. - Dziękuję, że mi pani pokazała ten mural - uśmiecha się. - Spieszyłam się i nie zwróciłam na niego uwagi. Wspaniały mural! Tak, bardzo mi się podoba, lubię takie żywe kolory i ta wyrazista twarz! Oczywiście, że mural pasuje do naszego miasta. Dlaczego? Bo tu są zwariowani ludzie! - śmieje się.
Pani Grażyna nie wie, dlaczego mural powstał. A powstał przy okazji Festiwalu Kultur Świata. O festiwalu słyszała, oczywiście! A teraz, gdy już wie, z jakiego powodu znalazł się na bloku, niepokoi ją tylko, czy zostanie po zakończeniu tego wydarzenia. Wyjaśniam, że zapewne tak, jak inne tego typu obrazy, których w Grodzisku jest już blisko 40. Pani Grażyna obrusza się, kiedy mówię, że to jednak małe miasto... Przerywa mi: - Tylko proszę o Grodzisku pisać w samych superlatywach! - napomina mnie. - Lubię to miasto. Mieszkam tu od lat 70. i cieszy mnie to, że wciąż się rozwija! Jest u nas dużo młodych rodzin i to dodaje energii miastu! - uśmiecha się. Kończymy już naszą rozmowę, bo poza opieką nad wnukami pani Grażyna także pracuje, choć jest już na emeryturze. Może jednak uda nam się spotkać podczas festiwalu?
Rozświetlić szare blokowisko
- Pani z piórami, barwna, roześmiana pasuje do naszego miasta, bo w Grodzisku mieszka wielu ludzi, którzy są właśnie takimi kolorowymi ptakami - stwierdza pan Mariusz, który właśnie pakuje zakupy do bagażnika auta. Rozmawiamy na parkingu, który od muralu, oddziela tylko płot.
Pan Mariusz festiwal kultur zna także z innych miast. Był na podobnym wydarzeniu w Sopocie. A czy odwiedzi grodziskie spektakle, jeszcze nie wie, musi sprawdzić plan.
Z kolei pan Andrzej, który dopiero idzie na zakupy, wie o festiwalu wszystko, bo słucha w radio Katarzynę Pakosińskiej, która na festiwal zaprasza. A ona jest super! Pan Andrzej mieszka na Osiedlu Sadowa od kilku lat i jest zadowolony z przeniesienia się do Grodziska z Milanówka. Oczywiście, że się wybiera na spektakle, ale dopiero w sobotę razem z córką.
Uroczyste otwarcie muralu nastąpi w piątek o godz. 12.30.
Na Facebooku urzędu miasta możemy przeczytać, że mural nawiązuje do różnorodności kultur i bogactwa tradycyjnych strojów zespołów, jakie będą gościć w Grodzisku. Jego powierzchnia to ponad 100 m kw. Autorem obrazu jest Maciej Świechowski, a wykonawcą Wypiszwymaluj.
Napisz komentarz
Komentarze