Willa stoi pośrodku osiedla wielopiętrowych bloków. Stanowi oazę estetyczną architektury z końca XIX wieku, kiedy została zbudowana w malowniczym stylu eklektycznym.
Schody i lada
Remont obejmuje modernizację drzwi i schodów wejściowych do Willi Radogoszcz. Będzie polegał m.in. na montażu platformy zewnętrznej dla osób z niepełnosprawnością wraz z zabudową windową. W ramach prac zostanie także wykonana wewnątrz holu lada recepcji w stylu eklektycznym nawiązującym do stylu zabytkowej willi, ale także uwzględniająca obsługę osób poruszających się na wózkach.
Nie tylko Kino Wolność
Od 2018 r. we wnętrzach willi odbywają się zajęcia dla młodzieży w ramach projektu Galeria Młodych, a od 2019 roku działa tam Kino Wolność, należące do sieci kin studyjnych i lokalnych. Willa Radogoszcz jest więc filią grodziskiego ośrodka kultury.
To miejsce ma bogatą historię publicznego miejsca kultury. Po II Wojnie Światowej willa stała się miejscem użytkowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki. Od 1947 do 1973 roku mieściła się w niej Szkoła Umuzykalniająca im. Stanisława Moniuszki, Ognisko Muzyczne, a następnie Szkoła Muzyczna I stopnia.
Z tym miejscem związana jest postać kompozytora, dyrygenta i pedagoga Feliksa Dzierżanowskiego, który tu także pracował. Tablica pamiątkowa przed wejściem na teren willi pamięta jego osiągnięcia i zasługi dla miasta.
Dodajmy, że mieszkańcy bloków skarżą się, że miłośnicy filmów studyjnych zajmują miejsca parkingowe i wszystkie wolne, jakie mogą znaleźć. Apelują więc do gości willi, aby parkować pod Centrum Kultury, które nie jest tak daleko.
Napisz komentarz
Komentarze