W zaledwie 7 dni - między 15 a 21 sierpnia, w powiecie doszło aż do 8 włamań. To jednak nie wszystko. Policja wciąż otrzymuje kolejne powiadomienia. Funkcjonariusze weryfikują wszystkie zdarzenia i szukają sprawców.
„Prowadzone czynności mają na celu potwierdzenie i ustalenie pełnych okoliczności zdarzeń, sumy strat skradzionego oraz uszkodzenia mieniu” – przekazała nam mailowo asp. szt. Monika Orlik z komendy policji w Pruszkowie.
Łupem złodziei pada najczęściej biżuteria i gotówka.
Sposób działania włamywaczy
Do kradzieży dochodzi, kiedy właścicieli mieszkań i domów nie ma. Często podczas ich wakacyjnych wyjazdów. Włamywacze na ogół przygotowują się do kradzieży. Obserwują nasze domy i mieszkania, szukając łatwego celu. Wiedzą, gdzie i kiedy uderzyć.
„Pamiętajmy, że sprawcy działają zarówno w dzień, jak i w nocy. Obserwują ilość mieszkańców, ich zwyczaje: na przykład, kiedy wychodzą z domu, o jakiej porze wracają. Zwracają uwagę czy mieszkanie zawsze jest zamykane, czy zdarza się, że wychodząc wyrzucić śmieci, zostawiamy mieszkanie otwarte bez nadzoru albo wychodzimy do ogrodu, a drzwi wejściowe do domu zostają otwarte. Właśnie takie sytuacje są okazją dla złodzieja” – wyjaśnia Monika Orlik.
Zabezpiecz się przed włamywaczami
Policja apeluje o ostrożność. Przede wszystkim funkcjonariusze radzą, by zabezpieczyć wszystkie wejścia do mieszkania (warto pamiętać o drzwiach garażowych, balkonowych lub piwnicznych, które prowadzą do naszych domów). Zawsze należy zamykać wszystkie drzwi, nawet jeżeli opuszczamy lokal tylko na krótką chwilę, na przykład po list do skrzynki lub wyrzucić śmieci. Kiedy wychodzimy wieczorem, warto zostawić zapalone światło, by osoby, które obserwują nasze mieszkanie, myślały, że ktoś w nim został. Pożegnajmy się również z zostawianiem kluczy do drzwi wejściowych w tak zwanych „skrytkach”. Po pierwsze przestępcy znają większość z nich. Po drugie - możemy być przez nich obserwowani.
Sąsiad - najlepsza ochrona przed złodziejem
Najlepszą ochroną przed włamywaczami jest życzliwy sąsiad. Chrońmy się nawzajem. Jeżeli słyszymy dziwne dźwięki w mieszkaniu obok, w godzinach, kiedy powinno być ono puste lub widzimy nieznajomego kręcącego się przy cudzej posesji, zadzwońmy na policję. Nie bądźmy obojętni.
„Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować sąsiedzką czujność” – przypomina policjantka.
Kiedy wyjeżdżamy, warto również poprosić sąsiada, aby raz dziennie odwiedził nasze mieszkanie. Włączył światło w kilku pokojach i sprawił wrażenie, że w lokalu ktoś przebywa. Zróbmy wszystko, by nie stać się kolejnymi ofiarami włamywaczy, działającymi w naszym powiecie.
Napisz komentarz
Komentarze