Szczęsne to nowoczesna wioska. Większość jej mieszkańców to rodziny, które przeniosły się tu z różnych dużych miast w poszukiwaniu spokoju i wspólnoty. To dla nich powstała tu szkoła i przedszkole modułowe dla 800 dzieci, a wkrótce powstanie przyrodniczo-edukacyjna ostoja na Stawie Wąsowskiego.
Dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami
Budynek Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w tym pełnym młodych ludzi i dzieci miejscu będzie dobrym uzupełnieniem społecznych usług, jakie można będzie tu znaleźć. Zwłaszcza że młode rodziny to także rodziny wielopokoleniowe, a więc i seniorzy, którzy mają określone potrzeby, a często wymagają specjalistycznej opieki. Z myślą właśnie o nich budynek centrum będzie w pełni nowoczesny: parterowy i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie się w nim przestrzeń dla 18 osób. Dziesięć z nich będzie tu przebywać całodobowo, a osiem w ciągu dnia, czyli zostaną w tej nowej placówce, objęte tzw. opieką wytchnieniową.
Burmistrz Tomasz Krupski zapowiedział na początku swojej kadencji w wywiadzie na naszym portalu, że będzie wspierał powstawanie takich centrów. Zwłaszcza że mają one opiekę wytchnieniową. Ponieważ ich działalność wspiera wielopokoleniowe rodziny, bo dzięki nim seniorzy mogą znaleźć opiekę i towarzystwo w czasie, gdy ich dorosłe dzieci są w pracy, a potem razem z nimi wrócić do domu.
CZYTAJ TAKŻE:
Umowa na budowę centrum obejmuje także budowę infrastruktury towarzyszącej oraz parkingu i sceny, na której będą odbywać się imprezy plenerowe. Jak się okazuje, korzystać z niej będą także mieszkańcy sołectwa.
Za łąką pod lasem
- Centrum zostanie wzniesione na łące za Świetlicą Wiejską, ale tam bliżej lasu, obok osiedla nowych szeregowców - wyjaśnia sołtys Anna Klisowska. - W pobliżu znajduje się nowoczesna szkoła modułowa, a za nią Staw Wąsowskiego, czyli ostoja przyrody, która wkrótce stanie się miejscem przyrodniczym umożliwiającym m.in. obserwację ptaków itd. – dodaje. - Na tej samej łące, ale bliżej świetlicy podczas tej inwestycji powstanie miejsce przeznaczone dla mieszkańców na rekreację, czyli m.in. wiata i grill.
Pani sołtys mieszka tu od 11 lat. Zna wszystkich mieszkańców i tych rodowitych, którzy do niedawna stanowili małą i zżytą społecznością, a teraz otoczyło ich kilkuset nowych rodzin, i tych nowych "z miasta". Jest więc dziś w Szczęsnym zdecydowanie mniej gospodarstw niż nowych domów na osiedlach szeregowców.
- Nowych mieszkańców będzie coraz więcej - stwierdza sołtys Anna Klisowska. - Rocznie przybywa ich około setki. Z jakiego powodu wybierają naszą wioskę? Łatwy dojazd do Warszawy, a dokoła zielono i cicho. Problemy? - Pani sołtys twierdzi, że nie ma. - Są za to wyzwania: gaz, kanalizacja, światłowód. Powoli ulica po ulicy są one realizowane, bo domy w sołeckie są rozproszone i każda taka inwestycja jest kosztowna - dodaje.
Świetlica Wiejska, czyli Zumba Gold
Edyta Krajewska, jedna z osób zarządzających wiejskimi świetlicami w grodziskiej gminie, zaprasza na zajęcia w otwartej sześć lat temu Wiejskiej świetlicy w Szczęsnem. Można tu wziąć udział m.in. w warsztacie krawieckim, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Jego uczestniczki uczą się szyć sukienki, spódnice, a nawet spodnie. Rodzice i dzieci także znajdą tu coś dla siebie. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadzą tu psycholodzy, a instruktorzy fitness i rehabilitację ruchową. Dzieci mogą uczyć się pod okiem specjalistów tańca, brać udział w zajęciach z robotyki. Nawet dla maluszków są przewidziane kreatywne zabawy. A dla seniorów Zumba Gold.
„Kobieco-wiejskie inspiracje” przygotowała świetlica dla mieszkanek sołectwa na tę sobotę. Podczas warsztatów rękodzielniczych ich uczestniczki wykonają dekoracje do swoich domu, a także mydełka glicerynowe i skosztują domowych ciast.
Czego Edycie Krajewskiej brakuje w Szczęsnym? Tylko jednego: koszy na śmieci. Są już nawet fajne ścieżki rowerowe m.in. od Szczęsnego do Adamowizny.
CZYTAJ TAKŻE:
Po przetargu i umowę rusza budowa
Pisaliśmy, że gmina już w maju 2024 roku ogłosiła przetargowe na budowę Centrum opiekuńczo – mieszkalnego we wsi Szczęsne. Oferty można było składać do lipca tego roku. Zgłosiło się 14 firm, które oceniały inwestycje na sumę od 7 do ponad 14 mln zł. Teraz kiedy przetarg rozstrzygnięto i podpisano umowę, wykonawca ma rok, na zbudowanie centrum i stworzenie przestrzeni relaksu dla wsi.
Napisz komentarz
Komentarze