Z grodziskiego i pruszkowskiego nie było do tej pory wielu laureatów i wyróżnionych w Mazowieckich Barwach Wolontariatu, choć województwo mazowieckie już po raz 14 ogłasza ten konkurs. Ponieważ celem konkursu jest promowanie postaw obywatelskich i wspólnotowych, warto to zmienić i w tym roku zgłosić osoby lub organizacje, które bezinteresownie pomagają. Zwłaszcza że może to zrobić tak osoba prywatna, jak i instytucja.
Zdaniem organizatorów, każdy, kto robi coś dla innych, powinien zostać zgłoszony do Barw Wolontariatu. To możliwe, bo konkurs odbywa się w dwóch kategoriach. Do pierwszej można zgłaszać indywidualne osoby (także dzieci i młodzież) i grupy (także nieformalne). Do drugiej organizacje pozarządowe i pożytku publicznego.
Dumni z harcerzy z Pruszkowa
W 2022 roku wyróżnienie w Mazowieckich Barwach Wolontariatu zdobył Hufiec ZHP Pruszków im. Andrzeja Romockiego „Morro”. Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie, harcerze rozpoczęli pomoc uchodźcom. Stworzyli kilka punktów informacyjnych i pomocy rzeczowej w Pruszkowie, Michałowicach, Nadarzynie. Komendant hufca Krystian Radziejewski przyznaje, że wyróżnienie zdobyte w Barwach Wolontariatu zwiększyło motywacje i chęć do dalszego działania tych harcerzy, którzy w czasie kryzysu migracyjnego organizowali zbiorki publiczne zabawek, żywności, środków czystości, a nawet fotelików samochodowych.
- Harcerze przeżyli wówczas wiele pozytywnych i negatywnych uczuć. Widzieli przecież ludzką krzywdę, ale także doświadczyli ludzkiej wdzięczności – mówi komendant. – A to dało im wiele doświadczeń, które na pewno zaowocują pozytywnie w ich dorosłym życiu.
Dziś hufiec skupia ok. 670 dzieci i młodzieży z powiatu pruszkowskiego. Harcerze nadal angażują się w akcje charytatywne, ale o innym charakterze jak choćby niedawny pruszkowski Ekopiknik. Biorą także udział w uroczystościach państwowych i samorządowych. Harcerzy z "Morro" będziemy mogli spotkać już w ten weekend na Dniach Pruszkowa.
Zwyczajne harcerskie życie? To m.in. wyjazdy na wakacje i zimowiska, gdzie młodzi ludzie zdobywają harcerskie sprawności.
- Celem harcerstwa jest wszechstronne wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu pozytywnego patriotyzmu – mówi Krystian Radziejewski. - Chcemy, żeby zdobywali umiejętności i sprawności, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Rozwiną samodzielność i pewność siebie, czyli przygotują także do sukcesów w życiu zawodowym.
Od wnuka do dziadka
Pierwsza kategoria obejmuje wolontariat młodzieży, a także dorosłych oraz seniorów. Można do tej kategorii zgłaszać osoby indywidualne, w tym dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a także nieformalne grupy wolontariackie, jak np. szkolne i studenckie koła. Dodajmy, że można do konkursu podać osoby aktywne zawodowo, poszukujące pracy, zagrożone wykluczeniem społecznym. Ważne by podejmowały bezinteresowną aktywność społeczną.
Druga konkursowa kategoria tzw. specjalna jest adresowana do organizacji pozarządowych lub pożytku publicznego, które realizują innowacyjne i rozwojowe projekty wolontariackie itp.
Na zwycięzców czekają nagrody: od 2 do 3 tys. zł. dla laureatów, a dla wyróżnionych bilety/vouchery do mazowieckich instytucji kultury.
W zgłoszeniu należy podać zakres działalności wolontariackiej kandydata od 1 września 2023 roku do 31 sierpnia 2024 roku. W konkursie nie mogą uczestniczyć osoby, które uzyskały tytuł laureata w poprzednich trzech edycjach.
Wypełniony formularz należy przesłać na adres: [email protected] lub Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych, Urząd Marszałkowski, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa z dopiskiem „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Regulamin konkursu i szczegółowe informacje można znaleźć na www.dialog.mazovia.pl oraz pod numerem telefonu: +48 224 379 474.
Napisz komentarz
Komentarze