Warto przypomnieć, że to już kolejna akcja sadzenia roślin w tym roku. W okresie wiosennym posadzono 26 drzew, 1094 krzewów i 283 bylin oraz traw ozdobnych. Wśród krzewów dominowały gatunki odporne na trudne warunki miejskie m.in. irga błyszcząca, róża pomarszczona i róża okrywowa.
Gdzie nowe drzewa?
Nowe nasadzenia drzew pojawią się m.in. na terenie dzielnicy Żbików – na ulicy Bąki, Norwida, Długosza, Nałkowskiej, Zdziarskiej, Paderewskiego, Konotopskiej, Brzechwy, ale również na terenie dzielnicy Gąsin – w ciągu ulicy Błońskiej i na terenie Centrum – na ulicy 1 Sierpnia, Kościelnej, pl. Wyszyńskiego. Obecnie sadzonych jest 119 nowych drzew. Wybierając gatunki drzew wzięto pod uwagę te najbardziej odporne na suszę, zasolenie i trudne warunki miejskie panujące w pasach przyulicznych, m.in. klon polny, lipa szerokolistna, lipa srebrzysta, grusza drobnoowocowa ‘Chanticleer’, klon czerwony.
Nasadzenia w ramach „Mazowsza dla klimatu 2024”
Sadzenie drzew w miastach przynosi liczne korzyści. Drzewa poprawiają jakość powietrza, pochłaniając dwutlenek węgla i produkując tlen, co jest szczególnie istotne w obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Ponadto, drzewa pomagają w regulacji temperatury, zapewniając cień i redukując efekt miejskiej wyspy ciepła. Korzenie drzew wspomagają retencję wody, zmniejszając ryzyko powodzi i erozji gleby. Dodatkowo, obecność zieleni w miastach ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców, oferując przestrzeń do rekreacji i relaksu.
Drzewa pomagają w walce z "miejską wyspą ciepła"
Prace wiosenne jak i obecne realizowane są z dotacji celowej Województwa Mazowieckiego do zadania pod nazwą „Wykonanie nasadzeń roślin na terenach zieleni Miejskiej w Pruszkowie” w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2024”.
Projekt “Mazowsze dla klimatu 2024” to inicjatywa mająca na celu zwiększenie ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych poprzez finansowanie działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Program ten, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, obejmuje m.in. rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, nasadzenia zieleni oraz energooszczędność. W ramach projektu, gminy i powiaty mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację zadań związanych z ochroną środowiska, co ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz zwiększenie odporności na zmiany klimatyczne.
Dofinansowanie obejmuje kwotę 182 000 zł stanowiącą 70 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostałe środki w ramach umowy pochodzą z budżetu gminy.
Napisz komentarz
Komentarze