Oszuści bardzo często działają według podobnego schematu. Tak samo było podczas ostatniej kradzieży w powiecie pruszkowskim. Na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna i podał się za prokuratora. „Pani córka spowodowała wypadek” – rozpoczął rozmowę. Następnie przekazał, że kobieta potrąciła pieszą i grozi jej 12 miesięcy aresztu, o ile nie zostanie wpłacona kaucja. Aby uwiarygodnić swoje słowa, przekazał słuchawkę kobiecie, która udawała córkę seniorki i płacząc, prosiła o pomoc.
„Rozpacz, groźba więzienia, wołanie o pomoc, presja czasu; to często występujące elementy, które wykorzystują oszuści w swoich działaniach. Kolejnym elementem jest utrzymywanie stałego połączenia telefonicznego z ofiarą oraz ustalenie numeru telefonu komórkowego celem uniemożliwienia kontaktu innych osób z ofiarą w trakcie oszustwa” – przekazuje asp.szt. Monika Orlik z komendy policji w Pruszkowie.
Niestety seniorka uwierzyła oszustom. Mężczyźnie, który do niej przyszedł, przekazała ponad 50 tysięcy złotych i pamiątkową biżuterię o znacznej wartości.
Oszuści często podczas kradzieży proszą o numer telefonu komórkowego, a następnie dzwonią na niego, aby uniemożliwić ofierze kontakt z bliskimi lub policją.
Policja prosi o ostrożność i rozwagę. Porozmawiajmy również z naszymi babciami i matkami, czy w obecnych czasach konieczne jest posiadanie linii telefonu stacjonarnego; to za ich pomocą bardzo często oszuści wytypują ofiary.
„Pamiętaj! Policjant ani prokurator NIGDY NIE PROSI O PIENIĄDZE. Policjant nie informuje o „tajnych akcjach”. Jeżeli Ktoś z Twoich Bliskich potrzebuje Twojej pomocy, sprawdź to koniecznie, zanim oszust stawi się pod twoimi drzwiami. Pamiętaj, żeby rozłączyć się z rozmówcą. Odłóż słuchawkę i powiadom nas: Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie tel. 22-758-60-81 lub 47 72 46 213” – dodaje asp.szt. Monika Orlik.
Napisz komentarz
Komentarze