Reklama

Brwinowskie Dożynki

Brwinowskie Dożynki
Rolniczą tradycją, pielęgnowaną od wieków, są Dożynki, które są świętem kończącym zbiór plonów z pól, organizowanym na przełomie sierpnia i września.

Święto Plonów jest ludowym świętem, którego tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich. Niegdyś obchodzono je w okresie równonocy jesiennej, obecnie zaś w jedną z niedziel pod koniec sierpnia lub na początku września. Dożynki to święto o charakterze dziękczynnym za udane zbiory i pomyślne zakończenie żniw. Tradycja ta pielęgnowana jest również współcześnie, aczkolwiek charakter tego święta uległ unowocześnieniu.

W Gminie Brwinów Święto Plonów obchodzone było w ostatnią niedzielę, 25 sierpnia. Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w brwinowskim kościele pw. św. Floriana. Podczas mszy burmistrz Arkadiusz Kosiński przypomniał krótko historię tradycji Święta Plonów i podziękował rolnikom za ich ogromny wysiłek w to, abyśmy wszyscy mieli zapewniony „nasz chleb powszedni”.

Po mszy korowód dożynkowy, złożony z kilku bryczek zaprzężonych w konie, przejechał na plac przy ul. Piłsudskiego, gdzie odbywała się dalsza część święta. Tradycyjnie burmistrz, jako gospodarz gminy, przełamał dożynkowy bochen chleba i podzielił się nim z mieszkańcami. Moment ten był również znakomitą okazją, aby z każdym zamienić choć kilka słów i wymienić serdeczności.



Dalsza część uroczystości odbywała się już w okolicach sceny, pod którą ustawione zostały wieńce oraz kosze dożynkowe, przygotowane przez Ośrodek Kultury Okej oraz brwinowskie sołectwa. Występy rozpoczął folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca Polski Łan, który zaprezentował polskie tradycyjne tańce ludowe.

Po występie zespołu na dechach rozpoczęły się animacje rustykalne, które poprowadziła Ola Tomasik ubrana w piękny, własnoręcznie uszyty, strój krakowianki. Były wspólne tańce, wspólne śpiewanie i mnóstwo radosnej świątecznej zabawy.

Niedaleko sceny odbywały się warsztaty ziołolecznictwa. Po okiem specjalistki w tej dziedzinie, Anny Czeremchy, każdy mógł własnoręcznie uczyć terapeutyczny woreczek, do którego wkładane były zioła na różne dolegliwości.

Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne, które zaprezentowały różnorodny repertuar. Koncerty rozpoczął zespół Tarzan Boy, który debiutuje na scenie muzyki disco-polo. Występowi wokalisty towarzyszyły oczywiście dwie gibkie, skąpo przyodziane młode tancerki, jako nieodłączny atrybut tego gatunku muzyki. Ale były również i zaskakujące elementy występu – popisy fireshow.



Z dużym entuzjazmem publiczność przyjęła występ doskonale wszystkim znanego krakowskiego Kabaretu Pod Wyrwigroszem. Salwy śmiechu nieustannie docierały do najdalszych zakątków Brwinowa, a po występie artyści chętnie pozowali do pamiątkowych fotek z mieszkańcami.

Po występie kabaretu na scenie pojawił się Mateusz Mijal z zespołem, prezentując sporą dawkę niezłego, dobrze zagranego i zaśpiewanego popu, który doskonale bawił brwinowską publiczność.

Na zakończenie Dożynek wystąpił ze swoim muzycznym show  znany już brwinowskiej publiczności zespół Hit Boyz, który zaprezentował utwory muzyki tanecznej oraz disco-polo.

Dożynki w Brwinowie udały się znakomicie, ale wielu z nas pamięta i wspomina z łezką w oku te organizowane dawniej w Żółwinie. Ech... to były czasy.

Brwinowskie Dozynki_1

Brwinowskie Dozynki_1

03-Brwinowskie Dozynki_2

03-Brwinowskie Dozynki_2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!