Pierwszy ogród sensoryczny w Pruszkowie gotowy. Mieszkańcy mogą korzystać z terenu przy ul. Wapiennej.
W ubiegłym roku magistrat rozpoczął działania w kierunku zagospodarowania terenu po dawnych ogródkach działkowych pomiędzy ulicami Partyzantów i Wapienną. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie parku sensorycznego. Kilka miesięcy prac i teren przeszedł metamorfozę. Teraz mieszkańcy mogą poznać efekty inwestycji. Pierwszy ogród sensoryczny w Pruszkowie jest gotowy.
Teren pomiędzy ulicami Partyzantów i Wapienną jest teraz nowoczesnym parkiem sensorycznym. Pojawiło się tam wiele konstrukcji, które wzbudzają ciekawość. Jak podkreślają urzędnicy, „ogród sensoryczny ma pełnić funkcję swoistych „korepetycji” zmysłów dziecka takich jak, wzrok, węch, dotyk oraz wspomagać tak zwaną małą motorykę”. Warto podkreślić, że idea tworzenia tego typu miejsc zaistniała na początku XX wieku, zaś w Polsce parki pojawiły się w XXI wieku. Pełnią funkcję socjalizujące, terapeutyczne i edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, ale mogą z nich korzystać również osoby zdrowe. Ogrody sensoryczne podzielone są na strefy.
Zatem w Pruszkowie można odkrywać świat za pomocą zmysłów. W ogrodzie sensorycznym przy ul. Wapiennej zainstalowano plac z kolorowymi luksferami, który pobudza wzrok poprzez grę kolorów i świateł. Z kolei pole piaskowe mobilizuje do kreatywnych zabaw piaskiem. Ogród smaków i zapachów to krok do edukacji przyrodniczej i pobudzanie motoryki dłoni. Aktywną zabawę i uruchomienie wszystkich partii ciała zapewnia plac z trawiastymi pagórkami. W ogrodzie kolorów można odkryć bogactwo kolorów, co pobudza zmysły wzroku, dotyku i węchu. W pruszkowskim parku sensorycznym znalazły się również: kopiec widokowy, las hamaków, amfiteatr ze ścianą manipulacyjną oraz ścieżka bosych stóp.
Czytaj również: Parklety na grodziskim deptaku
Napisz komentarz
Komentarze