Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do grodziskiej placówki trafiła pierwsza partia szczepionek na COVID-19. Szczepienia medyków rozpoczęły się 30 grudnia.
Tozinameran, bo taką nazwę nosi preparat, dotarł już do Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Pierwsi pracownicy otrzymali szczepionkę 30 grudnia. W gronie już zaszczepionych znalazł się m.in. prof. Jacek Pawlak, transplantolog, ordynator oddziału chirurgii grodziskiej placówki.
Szpital Zachodni to jeden z ponad 500 szpitali węzłowych, do których szczepionki trafiły w ramach tzw. etapu zerowego. Etap ten obejmuje szczepienia pracowników szpitali, przychodni i aptek. W ciągu pierwszych kilku dni w Polsce zaszczepiło się już blisko 40 000 medyków. Na świecie szczepionkę otrzymało już 6 milionów ludzi.
Jak poinformowali niedawno przedstawiciele resortu zdrowia, etap zerowy powinien się zakończyć w połowie stycznia. Wówczas rozpocznie się etap pierwszy, w ramach którego zaszczepieni zostaną pensjonariusze i pracownicy domów opieki, osoby powyżej 60. roku życia (od najstarszych) oraz służby mundurowe (w tym WOT). Konkretnych dat jednak jeszcze nie podano. Wiadomo już natomiast, kiedy ruszą zapisy dla osób spoza priorytetowych grup.
– 15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi. Rejestracji będzie można dokonać poprzez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta – przekazał niedawno szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Tozinameran został opracowany przez niemiecką firmę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer. To pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, którą Polska nabyła w ramach grupowych zakupów UE. Nie jest jednak ostatnią; do naszego kraju w niedalekiej przyszłości powinny trafić również preparaty opracowane przez amerykańską firmę Moderna oraz brytyjską AstraZeneca (tzw. szczpionka oksfordzka). Tozinameran podaje się w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni, a jego skuteczność określa się na poziomie 95%. Pełną odporność uzyskamy 7 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki.
Napisz komentarz
Komentarze