Choć tablice rejestracyjne odpadają stosunkowo rzadko, to podczas gwałtownych ulew o taką stratę jest łatwiej. Część kierowców decyduje się przy wymianie tablicy na przykręcenie jej wkrętami do ramki. Co powinniśmy zrobić gdy zgubimy własną lub znajdziemy cudzą tablicę rejestracyjną?
Mocny deszcz i silne podmuchy wiatru sprzyjają gubieniu tablic. Ostatnie ulewy spowodowały, że na grupach dyskusyjnych rozgorzały dyskusje na temat sensu wstawiania zdjęć znalezionych tablic rejestracyjnych. Wątpliwości te są poniekąd uzasadnione.
Samo zostawienie tablicy rejestracyjnej przy drodze nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zabranie jej ze sobą może uchronić właściciela przed licznymi problemami. Tablica rejestracyjna może bowiem zostać wykorzystana przez postronne osoby do nielegalnych działań, takich jak: kradzież paliwa, znaczne przekraczanie prędkości w niedozwolonych miejscach lub driftowanie w środku miasta.
Co zrobić ze znalezioną tablicą?
Pierwszym krokiem, który powinien wykonać znalazca tablicy rejestracyjnej, jest udanie się na najbliższy posterunek policji lub do wydziału komunikacji. Nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów, nie trzeba stać w kolejce, wystarczy wejść, zostawić tablicę i wyjść.
Czytaj również: Bitwa o rejestracje dla rowerów
Zostawiona na posterunku policji tablica rejestracyjna, zostaje po jakimś czasie odesłana do wydziału komunikacji starostwa. Zanim jednak tam trafi, właściciel zguby może to zgłosić na policji, a dzięki centralnej rejestracji funkcjonariusze z dowolnego posterunku pomogą ja znaleźć.
Wyrobić nową czy zostawić stare numery?
Wielu kierowców zastanawia się nad decyzją, czy wyrobić nową tablicę rejestracyjną po zgubieniu starej. Sytuacja jest dość skomplikowana, ponieważ w momencie, kiedy wyrabiamy ponownie tablicę ze starymi numerami rejestracyjnymi, narażamy się na zatrzymania, kontrole podczas jazdy. Dlaczego? Może być to spowodowane nielegalnymi działaniami. Ktoś mógł złamać przepis mając założoną tablicę rejestracyjną z naszymi starymi numerami. Ze względu na to, że kierowca zdecydował się na wyrobienie identycznej, teraz będzie musiał się tłumaczyć i składać wyjaśnienia podczas kontroli drogowych. Z drugiej strony wyrobienie nowej tablicy z nowymi numerami rejestracyjnymi niesie za sobą konieczność wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego. To również będzie łączyło się z wyższymi kosztami. Pomimo tego, że od 1 października 2018 roku już nie musimy mieć przy sobie dowodów rejestracyjnych, to wszystkie nasze dane łącznie z numerami rejestracyjnymi znajdują się w policyjnej bazie, więc dowód rejestracyjny jest nadal potrzebnym i ważnym dokumentem.
Napisz komentarz
Komentarze